BZ WBK stawia na rozwój placówek partnerskich w miastach do 35 tys. mieszkańców i na osiedlach dużych miast.
Piątek
20.03.2009
Bank Zachodni WBK chce w 2009 roku uruchomić 100 oddziałów partnerskich.
 

Wszystkie placówki będą działały w ramach nowej sieci BZ WBK Partner. BZ WBK stawia na rozwój placówek partnerskich w miastach do 35 tys. mieszkańców i na osiedlach dużych miast. Celem strategii jest dotarcie do jak największej liczby potencjalnych klientów. Według Kamila Polikowskiego, dyrektora biura rozwoju placówek partnerskich BZ WBK realizacja projektu obejmuje również proces rebrandingu dotychczasowych placówek agencyjnych, który ma ujednolicić całą sieć pod względem wizerunku i oferty produktowej.
- Stawiamy na nową jakość sieci franczyzowej. Wdrażamy koncepcję funkcjonowania placówek partnerskich, dzięki której oddziały licencyjne będą działać analogicznie do oddziałów własnych BZ WBK pod względem produktów i obsługi klientów – mówi Kamil Polikowski. - Polityka BZ WBK wobec placówek partnerskich ma na celu zmaksymalizowanie obrotów i zysków na poziomie porównywalnym z własnymi oddziałami banku.

Placówki partnerskie dysponują pakietem produktów Banku Zachodniego WBK dostosowanym do specyfiki działalności, który zawiera m.in. kredyty gotówkowe, konta osobiste, karty płatnicze, usługi Western Union, przyjmowanie płatności za rachunki oraz na zasadzie pośrednictwa, karty kredytowe, kredyty hipoteczne oraz produkty dla firm. W ten sposób partnerzy sieci czerpią przychody z różnych źródeł, mają gwarancję bezpieczeństwa i stabilizacji biznesu, co szczególnie sprawdza się w czasach spowolnienia gospodarczego. Elastyczne podejście do klienta zwiększa pole działania i tworzy możliwości szybkiej reakcji na nastroje panujące na rynku.

Kamil Polikowski nie obawia się spowolnienia gospodarczego w Polsce. Nasycenie rynku produktami bankowymi w Polsce jest mniejsze niż w Europie Zachodniej czy USA, można więc wnioskować, że pole do dalszego rozwoju sieci placówek bankowych jest duże. Atutem są również niskie koszty inwestycji w partnerskie oddziały bankowe. Dwustanowiskową placówkę BZ WBK Partner z pełnym wyposażeniem można mieć za 22 tys. zł. Jak zapewniają przedstawiciele spółki placówka partnerska osiąga rentowność w ciągu pięciu, sześciu miesięcy. Partner BZ WBK nie ponosi opłat wstępnych, otrzymuje bezpłatne i cykliczne szkolenia oraz samodzielnie decyduje o miejscu lokalizacji przyszłego oddziału.

W 2008 roku BZ WBK uruchomił łącznie 131 własnych i franczyzowych placówek bankowych. Obecnie na polskim rynku działa 508 własnych placówek BZ WBK oraz 58 placówek partnerskich.

(mk)


doradca we franczyzie