13.08.2001

SPAR – plan otwarcia nowych sklepów

Rok 2001 ma przynieść przełom w rozwoju sieci SPAR Polska

W roku 2001 planowana jest dynamiczna rozbudowa sieci: do końca 2005 roku SPAR chce uruchomić w Polsce ok. 400 obiektów pod znakami EUROSPAR, SPAR oraz SPAR Express.

- O biorców nie powinno być trudno. Oferujemy bardzo korzystny pakiet dla potencjalnych partnerów – mówi Jerzy Bednarek, odpowiedzialny za rozwój sieci SPAR w Polsce.

Współpraca kupców hurtowych i detalicznych zapewnia biorcom licencji m.in. sprawną dystrybucję artykułów handlowych oraz daje możliwość czerpania korzyści ze wspólnych działań promocyjnych. Przynależność do SPAR pozwala kupcom na zachowanie niezależnej pozycji, a jednocześnie zapewnia im ochronę ze strony dużej organizacji. Na rynku polskim SPAR funkcjonuje od 2 października 1997 roku - aktualnie skupia sieć 35 supermarketów oraz marketów, działających w 4 regionach Polski.

Organizacja SPAR została założona w 1932 roku w Holandii. Na początku lat trzydziestych niezależni kupcy detaliczni zostali zmuszeni do walki z ostrą konkurencją sklepów wielobranżowych. Podobnemu zagrożeniu musieli stawić hurtownicy z branży artykułów spożywczych. Jednym sposobem na „przeżycie” w tych trudnych warunkach było zjednoczenie sił niezależnych hurtowników i detalistów. Powstała sieć, w której pod jedną wspólną nazwą pracują razem hurtownicy i kupcy detaliczni. Sieć przyjęła nazwę: „DE SPAR”.

Ponieważ pomysł sprawdził się w Holandii, wkrótce SPAR wzbudził zainteresowanie również za granicą - najpierw w Europie, a następnie także w Afryce, na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Obecnie sieć SPAR obejmuje 32 kraje na 5 kontynentach skupiając blisko 18 000 sklepów. Wszędzie SPAR działa na zasadzie franchisingu.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

3

Maciej Golnowski

dziennikarz