26.05.2009

Subway wrócił na Nowy Świat

Subway, sieć sprzedająca kanapki, otworzył dziś 20. bar w Polsce – tym razem w Warszawie.

- W ciągu najbliższych pięciu lat planujemy otworzyć 200 punktów w kraju, w budowie są już 23. Do połowy czerwca uruchomimy bar na Starym Mieście oraz w biurowcu Mokotów Plaza w stolicy – mówi Michał Doroszewski, agent ds. rozwoju sieci Subway.

Bar w Warszawie przy ulicy Nowy Świat został oficjalnie otwarty 26 maja br.

Pierwszy bar Subwaya powstał w Warszawie w 2000 roku.
– Dwa lata później prowadziliśmy już trzy placówki, w tym jedną na Nowym Świecie i jedną w centrum handlowym na Sadybie. W Sadybie sprzedaż szła źle, z kolei na Nowym Świecie budynek w którym funkcjonowaliśmy odzyskał prawowity właściciel i nas z niego wyrzucił – mówi Michael Moritz, właściciel sieci restauracji Subway. – Nagle została tylko jedna działająca restauracja w Galerii Mokotów. Gdyby nie ona, pewnie porzuciłbym Subwaya. Jednak ten jeden punkt miał tak wysokie obroty, że przestałem mieć jakiekolwiek obiekcje czy prowadzić nadal ten biznes – dodaje.

Michael Moritz zaznacza, że otwarcie jednego baru nie przyniesie jego właścicielowi fortuny. Dochody nie będą aż tak wielkie, żeby franczyzobiorca mógł pozwolić sobie na zatrudnienie ekipy pracowników i nieinteresowanie się biznesem.
– Dlatego radzę każdemu, kto kupuje od nas licencję na jedną restaurację, żeby sam też w niej pracował. Jeśli ktoś inwestuje w pięć punktów, może sobie pozwolić na większą swobodę. Mimo to powinien dbać o swój biznes. Zgodnie z koncepcją Subwaya, właściciel powinien być na miejscu – mówi Michael Moritz.

Obecnie w Polsce znajduje się 20 placówek Subwaya, pięć z nich mieści się w Warszawie, po trzy w Poznaniu i Krakowie, dwie w Gdańsku i Lublinie oraz po jednej w Łodzi, Płocku, Szczecinie, Opolu i Wrocławiu.
- Na razie otwieramy restauracje w miastach zamieszkałych przez ponad 100 tys. mieszkańców. Jednocześnie poszukujemy niestandardowych lokalizacji jak stacje benzynowe, dworce, centra sportowe. Zastanawiamy się również nad ekspansją na lotniskach – mówi Michał Doroszewski.

Przedsiębiorca, który chciałby otworzyć bar Subwaya musi liczyć się ze sporym wydatkiem. Koszt licencji na Polskę to 7,5 tys. euro. Do tej kwoty potencjalny franczyzobiorca powinien doliczyć koszt pozyskania lokalu o powierzchni minimum 60 m2 oraz jego wyposażenia.

(smoli), (awh)