15.07.2009

Kredytów hipotecznych coraz mniej

Według raportu franczyzowej sieci Północ Nieruchomości, wstępne szacunki dotyczące liczby udzielonych kredytów hipotecznych w pierwszej połowie roku wskazują na spadek rzędu 40-50 proc.

Przekłada się to na ograniczony popyt na rynku nieruchomości, a w konsekwencji powoduje zastój w sektorze. Zagrożone mogą być zwłaszcza niewielkie agencje nieruchomości, które niedawno rozpoczęły działalność. Skutecznym rozwiązaniem dla nich może być franczyza.

Biurowiec w Warszawie Fot. PROFIT system

Kryzys w nieruchomościach może zagrozić zwłaszcza niewielkim agencjom mieszkaniowym, które niedawno rozpoczęły działalność.

– Paradoksalnie, dekoniunktura w sektorze deweloperskim może okazać się korzystną sytuacją dla sieci franczyzowych – mówi Piotr Sumara, prezes Północ Nieruchomości.- Młode agencje mogą nie wytrzymać trudnych warunków na rynku mieszkaniowym i częściej decydować się na przystępowanie do większych sieci.

Pod marką Północ w całym kraju pracuje łącznie ok. 150 partnerów, pośredników, agentów, brokerów i doradców. Każde biuro stanowi odrębną własność i działa niezależnie. Firma istnieje na rynku od 10 lat.

(gum)