27.07.2009

Sieć w całej Polsce?

Global CFM, firma zajmująca się wypożyczaniem samochodów, planuje zintensyfikować rozwój sieci. Poszukiwani są franczyzobiorcy z całej Polski.

- Wynajem samochodów to branża, która dynamicznie rozwija się w ostatnich latach w naszym kraju. Od wejścia Polski do UE ruch turystyczny stale rośnie, coraz więcej obcokrajowców podróżujących po naszym kraju wymaga standardu usług do jakiego przywykli w innych krajach europejskich. W polskich firmach pracuje coraz więcej zagranicznych fachowców, którzy przyjeżdżają na krótkie kontrakty – co wiąże się również z koniecznością zapewnienia im wygodnego środka transportu na kilka miesięcy - mówi Krzysztof Brzyski, koordynator ds. rozwoju sieci Global rent a car. - Poza tym rosnąca liczba pojazdów jeżdżących po polskich drogach powoduje wzrost zapotrzebowania na samochody zastępcze w razie awarii lub kolizji na drodze. W naszej branży panuje duża konkurencja, mimo tego nasze punkty dają sobie bardzo dobrze radę na rynkach lokalnych. Perspektywy są bardzo obiecujące – szczególnie dla tych, którzy tak jak my stawiają na wysoki standard usług: oferujemy tylko nowe samochody, z klimatyzacją i niskim przebiegiem – ale za rozsądną cenę, skalkulowaną na kieszeń przeciętnego turysty - dodaje.

Biura firmy Global CFM są najczęściej zlokalizowane w okolicach lotnisk oraz biurowców.

Biura firmy Global CFM są najczęściej zlokalizowane w okolicach lotnisk oraz biurowców. Inwestycja w punkt wynajmu samochodów to wydatek rzędu 20 tys. zł. Przedsiębiorca, który chciałby działać w tej branży, powinien dysponować niewielkim lokalem – wystarczy nawet 6 m2. Musi mieć natomiast dobry dostęp do parkingu, najlepiej strzeżonego. Opłata za przystąpienie do sieci Global CFM wynosi jednorazowo 5 tys. zł lub może być rozłożona na raty przez cały czas trwania umowy po 200 zł miesięcznie. Opłata bieżąca to 10 proc. od zysku, franczyzobiorca musi też uiszczać opłatę na fundusz marketingowy - 1 proc. od dochodu. Przedstawiciele sieci twierdzą, że zwrot z inwestycji następuje już po upływie sześciu miesięcy.

Franczyzodawca szuka partnerów z całej Polski – zarówno z dużych miast jak Katowice i Trójmiasto – oraz mniejszych typu Kielce, Kalisz, Płock i Lublin. W sieci działa 11 wypożyczalni, dwie z nich należą do franczyzodawcy. Pierwsza własna wypożyczalnia samochodów Global CFM została otwarta w 2005 roku, a franczyzowa dwa lata później. Firma zajmuje się wynajmem krótkoterminowym samochodów oraz długoterminowym zarządzaniem i administrowaniem flotami pojazdów.

(smoli)