Dzisiaj sieć Spar zrzesza ok. 13,7 tys. sklepów na całym świecie.
Wtorek
28.07.2009
W Lucernie w Szwajcarii, na 54 międzynarodowym kongresie Spar, podsumowano rok 2008.
 

Wzięło w nim udział 275 delegatów z 32 krajów członkowskich. Gordon Campbell, dyrektor zarządzający Spar International, określił rok 2008 jako rok sukcesów dla sieci Spar, która pomimo ogólnoświatowego kryzysu zwiększyła sprzedaż o 6,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego, ale także kontynuuje wzrost na rynku chińskim, rosyjskim, australijskim, holenderskim, austriackim i rynku Republiki Południowej Afryki.

Campbell podkreślał jak ważne w drodze do sukcesu jest wyciąganie konstruktywnych wniosków ze skutków recesji, które nawiedziły gospodarki różnych państw w przeszłości. Zaproponował również konkretne sposoby walki z bieżącym kryzysem. Przekonywał, że oprócz zastosowania koniecznych rozwiązań krótkoterminowych (obniżających koszty, poprawiających ofertę sklepów i komunikację z klientami), szczególny nacisk należy położyć na zwiększenie inwestycji w „najważniejsze wartości” według standardów Spar, tj.: pracowników, sklepy, jakość oferowanych produktów, politykę cenową oraz dalszy rozwój współpracy hurtu i detalu.

Uczestnicy Kongresu wysłuchali również prezentacji ukazujących możliwości rozwoju sieci Spar na świecie, m.in. w Austrii, Chinach i Rosji, jak i realne zagrożenia, z którymi boryka się część krajów, np. Zimbabwe.

Firma Spar swoje początki datuje na 1932 rok, kiedy to właśnie pod tą nazwą zaczęło działać zrzeszenie niezależnych kupców. Dzisiaj sieć zrzesza ok. 13,7 tys. sklepów na całym świecie. W Polsce Spar pierwszy market otworzył w 1997 roku.

Aby zostać franczyzobiorcą sieci należy posiadać doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej oraz dysponować lokalem o powierzchni 120-2,5 tys. m2. Spar oferuje doradztwo, szkolenia prowadzone przez ekspertów oraz wsparcie handlowe.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz