05.08.2009

Nowy bank dla małych przedsiębiorstw

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na powstanie FM Banku.

FM Bank powstaje z inicjatywy Funduszu Mikro, Abris Capital Partners, Międzynarodowej Korporacji Finansowej oraz Piotra Stępniaka, byłego prezesa Getin Holding. Głównym kandydatem na prezesa jest Henryk Pietraszkiewicz, były szef Noble Banku.
Usługi instytucji będą kierowane do mikro i małych przedsiębiorstw. FM Bank chce mieć 62 placówki do końca 2009 roku i 40 tys. klientów do 2011 roku. Na razie założyciele nie planują rozwoju przez franczyzę, koncentrując się na rozbudowie sieci jednostek własnych.

FM Bank wyciągnie dłoń do mikroprzedsiębiorców.

- Jak pokazują wyniki badań przeprowadzanych wśród klientów Funduszu Mikro, jednym z podstawowych, a zarazem wspólnych problemów związanych z codzienną działalnością przedsiębiorców jest brak kapitału na rozwój - mówi Henryk Pietraszkiewicz. - Jednocześnie z badań tych wynika, że większość banków nie zapewnia im żadnej szczególnej, uwzględniającej ich potrzeb i sytuacji oferty produktowej. Chcemy to zmienić. W FM Banku to mikro i mali przedsiębiorcy będą najważniejsi.

Pomysłem na działalność banku jest poszerzenie dotychczasowego zakresu działania Funduszu Mikro. Instytucja ta sfinansowała rozwój wielu przedsiębiorstw, którym inne banki odmówiły kredytów na rozwój. Szanse na uzyskanie pożyczki w Funduszu są wyższe, ponieważ stosuje on inne metody oceny ryzyka i zdolności kredytowej niż większość banków.

- Można powiedzieć, że FM Bank powstaje właściwie na życzenie klientów Funduszu Mikro - mówi Magdalena Dulczewska, wiceprezes tej instytucji. - Połączymy główne atuty Funduszu z możliwościami, jakie daje oferta instytucji bankowej. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na skorzystanie z usług FM Banku, wnioskując o kredyt będzie mógł oprzeć się na historii swojej współpracy z Funduszem.

Twórcy FM Banku przygotowują obecnie dokumentację, która umożliwi wydanie przez KNF licencji operacyjnej.

(gum)