10.08.2009

Partner na lata

O rekrutacji franczyzobiorców mówi Marek Feruga, członek zarządu ITM Polska, właściciela marek Intermarche i Bricomarche.

Jak wygląda skuteczny proces rekrutacji franczyzobiorców?
Kandydaci, którzy zgłaszają się do franczyzodawcy już wcześniej mają świadomość z czym wiąże się przystąpienie do sieci. Wiedzę na ten temat czerpią głównie z internetu. Prowadzenie supermarketu to duże przedsięwzięcie, dlatego Grupa Muszkieterów preferuje pary. Uważamy, że sklepy Intermarche i Bricomarche powinny być biznesem rodzinnym, bo szczególnie początki działalności wymagają zaangażowania i wsparcia najbliższych. Poza tym nie wykluczamy partnerów, którzy będą chcieli prowadzić samodzielnie biznes. Często nowi właściciele supermarketów muszą się przeprowadzać, bo nie zawsze placówki powstają w miejscu zamieszkania licencjobiorcy.

Marek Feruga, prezes Grupy Muszkieterów.

Marek Feruga, członek zarządu ITM Polska, właściciela marek Intermarche i Bricomarche

Czy wkład finansowy w wysokości 500 tys. zł nie jest przeszkodą w pozyskiwaniu partnerów?
Nie trzeba mieć gotówki. Na początek wystarczy zabezpieczenie w formie akcji, obligacji lub nieruchomości. Mimo dekoniunktury nie odnotowaliśmy spadku zainteresowania naszą franczyzą. Kandydaci nadal się zgłaszają. Jest to również efekt przeprowadzonej rok temu na szeroką skalę kampanii reklamowej.

rozmawiał (dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0