12.08.2009

Monnari Trade znika z rynku

Sąd ogłosił upadłość spółki z likwidacją majątku.

Odzieżowa spółka od kilku miesięcy borykała się z trudną sytuacją finansową. Nie przyniosły rezultatu zabiegi prezesa Marka Banasiaka o pozyskanie nowego inwestora. Wniosek o ogłoszenie upadłości trafił do sądu jeszcze w maju, od tamtej pory zarząd szukał dofinansowania. Teraz ma siedem dni na odwołanie się od wczorajszej decyzji łódzkiego sądu.

Monnari Trade prowadziło sprzedaż poprzez własną sieć detaliczną.

Na przełomie maja i czerwca pojawiły się pogłoski, że spółkę zasili finansowo łódzki inwestor Sylwester Cacek. Później rzekomym inwestorem miała być amerykańska firma restrukturyzacyjna CRG Capital, jednak oczekuje ona na zakończenie audytu Monnari Trade. Spółka zamyka kolejne placówki, klienci w sprawie reklamacji muszą zwracać się do innych punktów, które jeszcze działają.

- Siła firmy objawia się w czasie dekoniunktury – mówi Marcin Pietryga, dyrektor ds. sprzedaży w odzieżowej spółce VLC, dystrybutorze marki Volcano. - Monnari postawiło na agresywny rozwój, który robił wrażenie podczas hossy. Kiedy jednak złotówka zaczęła się osłabiać, a ceny najmu powierzchni handlowych wzrosły, cała branża odzieżowa znalazła się w tarapatach. Takie zmiany najbardziej odczuły firmy, które nie potrafiły trzymać w ryzach kosztów w czasie hossy, a czasie kryzysu na pracę nad tym elementem biznesu było już za późno.

Marcin Pietryga wskazuje także na błędy w popełnione w procesie decydowania o nowych lokalizacjach.

- Nowe placówki Monnari powstawały w miejscach, gdzie nie było żadnych racjonalnych przesłanek o istnieniu chłonnego rynku – zauważa. - Jednak gdyby spółce udało się przetrwać kryzys, to z pewnością znacznie umocniłaby ona swoją pozycję na rynku w następnych latach.

Monnari Trade prowadziło sprzedaż poprzez własną sieć detaliczną. Do połowy 2008 roku powstało w Polsce ponad 250 salonów trzech marek grupy - Monnari, Pabia oraz Roy. Spółka w pierwszym kwartale 2009 roku miała 16,46 mln zł straty netto wobec 1,5 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji Monnari zareagował na wiadomość o upadłość 30 proc. spadkiem.

(gum)