Uroda nie pieniądz

Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system
Wtorek
20.09.2011
Kupując licencję na biznes franczyzowy wiążemy się umową na dobrych kilka lub kilkanaście lat. Wybierać trzeba więc ostrożnie, tak aby uroda wybranego biznesu nie przesłoniła jego prawdziwego charakteru.
 

Współpraca w ramach franczyzy jest zwykle długotrwała, strony umowy mogą współpracować nawet kilka dekad. Lepiej więc, aby wybór był trafiony. Wystarczy sobie wyobrazić, że przez 20 lat zajmujemy się czymś, co nam nie sprawia satysfakcji. Szansa na dobre pożycie partnerów wzrasta, jeśli obie strony zawczasu przemyślą decyzję o nawiązaniu współpracy.

Pozory mogą się opłacać

W Polsce istnieje kilkaset systemów franczyzowych i agencyjnych działających we wszystkich możliwych branżach - od drobnych usług po stacje paliwowe. Wybierając licencję dla siebie warto najpierw dobrze poznać przyszłego partnera. Jednorazowe przeczytanie umowy franczyzowej i warunków współpracy to stanowczo zbyt mało, żeby podpisywać dokument obowiązujący przez lata. Tym bardziej, że we franczyzie, jak w życiu, pierwsze wrażenie może okazać się złudne. Przykład? Potencjalnym franczyzobiorcom może wydawać się, że obowiązek postępowania ściśle według zasad podręcznika operacyjnego jest dla nich niekorzystny. Bo ogranicza. Bo pozwala dawcy licencji wykorzystywać partnera. Interpretacji może być tyle, ilu zaniepokojonych kandydatów. Tymczasem, akurat jednoznaczny, twardy zapis w umowie przynosi korzyści zarówno franczyzodawcy, jak i wszystkim franczyzobiorcom. Oznacza, że system jest dobrze opracowany oraz, że obowiązują w nim jednolite standardy dla wszystkich.

Jakość dla wszystkich

Utrzymanie wysokiej jakości działania całej sieci powinno być celem wszystkich franczyzobiorców, bo ile warta będzie otrzymana od franczyzodawcy marka, jeżeli należący do innego franczyzobiorcy punkt będzie niszczył renomę tej marki?

Z kolei uprawnienie franczyzodawcy do stosowania preferencji wobec wybranych franczyzobiorców, może pozornie wyglądać na korzystne. Ale przykładowy zapis o stosowaniu jednolitych cen zakupu półproduktów według cenników zamieszczonych w podręczniku operacyjnym powoduje, że żaden z partnerów nie jest wybrańcem i nie ma specjalnych uprawnień w sieci. Każdy punkt zaopatruje się wtedy według tych samych zasad, co jest korzystne dla wstępujących partnerów.

Precyzja gwarancją

Oczywiście, pozory umowy mogą mylić. Otóż niektóre umowy franczyzowe zawierają klauzule niekorzystne dla partnera, choć na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem apetycznie. I tak brak precyzyjnego opisania warunków najmu lokalu daje pozorną wolność, którą w sytuacji konfliktu franczyzodawca może wykorzystać do wyprowadzenia biorcy z dobrej lokalizacji. Niedociągnięcia i błędy mogą być fatalne w skutkach. Stąd dla biorców jest tak istotne, by sprawdzali to, co podpisują - najlepiej z pomocą specjalisty. Wystarczy poszukać wyspecjalizowanej firmy konsultingowej albo prawnika zajmującego się prawem gospodarczym.

Zła umowa to także problem sprzedających licencje. Franczyzodawcy skarżą się na nierzetelność franczyzobiorców, którzy postępują wbrew zasadom panującym w sieci. Oburzenie nie znika nawet, gdy po sprawdzeniu umowy przez prawnika, okazuje się, że nie było w niej zapisów zabraniających działań, które tak zbulwersowały dawcę. Dawca licencji jeszcze bardziej niż biorca powinien skorzystać z wiedzy ekspertów zanim podpisze pierwszą umowę franczyzową. Przy rozbudowanej sieci jego problemy ze złą umową mogą się bowiem multiplikować, a ich usunięcie będzie wymagało dużo wysiłku.

Dobrze napisana umowa franczyzowa jest jak intercyza małżeńska. Nie niszczy uczuć, ale chroni interesy partnerów, gdy uczucia pierzchną.

Michał Wiśniewski


doradca we franczyzie

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018