21.09.2009

Sieci wśród największych

Firma doradcza Deloitte oraz dziennik Rzeczpospolita opracowały ranking 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ranking powstał przy współpracy redakcji kilku krajów i pokazuje pozycję poszczególnych firm w naszej części Europy. O kolejności decydowała wysokość sprzedaży za 2008 rok.
Warto zanotować miejsca jakie zajęły w zestawieniu polskie firmy sieciowe. Niewiele ponad 20 pozycji w rankingu dzieli dwóch konkurujących ze sobą dystrybutorów prasy. Ruch zajmuje 159. miejsce, podczas gdy Kolporter 182. Tendencja wzrostowa dotyczy jednak tylko tego ostatniego (wzrost o 30 pozycji w porównaniu z danymi za 2007 rok), Ruch natomiast spadł o 10 miejsc. Przypomnijmy, że nie ustają spekulacje dotyczące inwestora sprzedawanych przez Kolporter saloników prasowych – wśród zainteresowanych wymienia się Ruch i Żabkę. Również sieć sklepów typu convenience znalazła się w zestawieniu. Pozycja Żabki w rankingu 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej w porównaniu z zeszłym rokiem jest wyższa o 33 pozycje.

W rankingu 500 największych znajduje się 188 polskich firm.

- To bardzo dobry wynik – uważa Jacek Roszyk, prezes Żabka Polska. - Patrząc na ranking trudno nie być optymistą, ale musimy mieć świadomość z kim jesteśmy porównywani. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej przechodzą poważne perturbacje i odnotowują spadek PKB nawet o kilkanaście procent. Polska jest w korzystniejszej sytuacji, ponieważ posiadamy silny rynek wewnętrzny, ale także u nas dynamika PKB zdecydowanie się obniżyła. Warto zwrócić uwagę także na istotne zmiany na rynku walutowym. Zmiany kursów wpłynęły na zniekształcenie wyników. Żabka w pierwszym kwartale zanotowała kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży, a po przeliczeniu na euro okazało się, że zanotowaliśmy spadek. Sytuacja zmienia się dynamicznie, ale wyniki sprzedaży sieci Żabka za pierwsze siedem miesięcy pokazują wzrost o prawie 20 proc. Ta tendencja powinna się utrzymać, co pozwoli nam na awans w przyszłorocznym rankingu – zapowiada Roszyk.

W rankingu nie brakuje firm reprezentujących branżę spożywczą, a wśród nich Eurocash (1 745 mln euro przychodów za 2008 rok), Emperia Holding (1 496 mln euro), Grupa Muszkieterów (817 mln euro), Specjał (586 mln euro).

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0