Mądry po etacie

Maciej Kossowski, Wealth Solutions
Poniedziałek
26.09.2011
Jak zrobić biznes? Odpowiedzi na to pytanie jest dokładnie tyle, ilu jest przedsiębiorców. Najkrótsza, która przychodzi mi do głowy, brzmi: najpierw trzeba do tego dojrzeć i zdobyć doświadczenie.
 

Pamiętam, jak na studiach wymyślałem „genialne” sposoby na zarobienie dużych pieniędzy – w myślach układałem biznesplany, kilka razy wziąłem się nawet za ich realizację. Nie muszę dodawać, że wówczas nic z tego nie wyszło. Nie twierdzę, że osoba młoda, w czasie studiów czy tuż po nich, nie ma szansy na sukces jako przedsiębiorca. Wydaje mi się jednak, że ponosi spore ryzyko porażki – może polec na szczegółach, może sobie nie poradzić z tą częścią działalności, która opiera się na chłodnym planowaniu. I wreszcie: brakuje jej doświadczenia biznesowego i często też życiowego.

Dlatego moja recepta jest prosta – należy najpierw popracować u kogoś. Najlepiej, żeby tym kimś była firma dająca możliwość zdobycia wielu umiejętności. Nie zawsze musi to być sformalizowany, korporacyjny system rotowania ludzi pomiędzy różnymi działami. Ja miałem szczęście pracować w firmie, która podlegała ciągłym zmianom. Mam tu na myśli Expandera – firmę, która od portalu ewoluowała w kierunku instytucji doradztwa finansowego. Mogłem więc obserwować wyzwania, przed jakimi stawał zarząd Expandera, miałem też szansę zdobywania wiedzy merytorycznej z wielu dziedzin. Nigdy nie sądziłem, że na poważnie będę się kiedyś zajmował biznesem – uważałem, że nie mam odpowiednich cech charakteru. Bałem się odpowiedzialności.

Tymczasem po sześciu latach pracy w Expanderze wpadłem na pomysł założenia własnej firmy – instytucji finansowej wyspecjalizowanej w tworzeniu tzw. produktów strukturyzowanych. To forma lokaty kapitału, która ostatnio robi furorę w Polsce i na świecie. O pomyśle opowiedziałem koledze z Expandera – Michałowi Kowalskiemu, już wówczas mocno zainteresowanemu tym segmentem rynku. Doszliśmy do wniosku, że to może się udać. Uznaliśmy, że sami sobie nie poradzimy – szukaliśmy kolejnych osób. Tutaj też mieliśmy sporo szczęścia – udało nam się skompletować świetny zespół ludzi o uzupełniających się kompetencjach.

W grach czy filmach fantasy często występują drużyny kilku postaci posiadających różne umiejętności – tylko wspólnie są w stanie osiągnąć sukces. Podobnie jest w biznesie. Udało nam się także znaleźć inwestorów chętnych do sfinansowania naszego pomysłu. Firma działa od roku i w tej chwili finansuje się już sama – bez wsparcia z zewnątrz. Cały projekt nie miałby racji bytu, gdyby wszystkie zaangażowane w to osoby nie podchodziły do niego z pasją. Wszyscy nieustannie szukamy sposobów, by piąć się coraz wyżej – to jest zupełnie inna energia niż ta, którą generuje szeregowy pracownik korporacji.

A kłopoty? Z biurokracją naprawdę można sobie poradzić. Wszędzie na świecie są urzędnicy, wszędzie są podatki, kontrole skarbowe itp. Znacznie większym wyzwaniem jest dobre planowanie kosztów i realizacja przychodów, czyli sama istota biznesu. Najlepsza wizja nie wystarczy, jeśli w kolejnych miesiącach więcej pieniędzy z firmy wyjdzie, niż do niej wpłynie. Przychody zaplanować jest bardzo trudno – można je szacować, ale rynek zawsze potrafi zaskoczyć. Zdecydowanie większy wpływ mamy na poziom kosztów – ich kontrola jest kluczowa w każdej firmie, która nie ma nieograniczonego źródła kapitału. Celne zdefiniowanie rynku lub niszy, w której chcemy działać, zespół ludzi z wiedzą i pasją, a do tego sprawne planowanie finansów to klucz do sukcesu w biznesie.

Maciej Kossowski


Maciej Kossowski

POPULARNE NA FORUM

Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Odwiedzając salon firmowy Vizarro Toruń,mogę potwierdzić że sprzedając kolekcje garniturów dobrej jakości i dając klientom miłą i fachową obsługę można liczyć...

69 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Jaka reklama się opłaca?

My korzystamy z Embi-Marketing http://www.embi-marketing.pl/ i bardzo dobrze nam się z nimi współpracuje. To krakowska firma, działają na różnych polach, dobrze znają...

208 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Wizy do stanów

Cześć chciałem sobie ogarnąć wizy, wie jak ktoś jak to wygląda od strony praktycznej, znalazłem http://www.wizacenter.pl ponoć pomagają załatwić takie wizy i to w...

1 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Jak się zdecydujecie i chcecie porządnie wyposażyć szwalnię to dobrej jakości maszyny do szycia, stoły prasowalicze, żekazka kupicie w https://dlaszwalni.pl/ ...

69 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Biznes po stronie dobra

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

36 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Siłownia

Osobiście postawiłem jednak na mały basen zamiast siłowni. Polecam zerknąć, znalazłem na ten temat ciekawy artykuł...

13 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2018