Mądry po etacie

Maciej Kossowski, Wealth Solutions
Poniedziałek
26.09.2011
Jak zrobić biznes? Odpowiedzi na to pytanie jest dokładnie tyle, ilu jest przedsiębiorców. Najkrótsza, która przychodzi mi do głowy, brzmi: najpierw trzeba do tego dojrzeć i zdobyć doświadczenie.
 

Pamiętam, jak na studiach wymyślałem „genialne” sposoby na zarobienie dużych pieniędzy – w myślach układałem biznesplany, kilka razy wziąłem się nawet za ich realizację. Nie muszę dodawać, że wówczas nic z tego nie wyszło. Nie twierdzę, że osoba młoda, w czasie studiów czy tuż po nich, nie ma szansy na sukces jako przedsiębiorca. Wydaje mi się jednak, że ponosi spore ryzyko porażki – może polec na szczegółach, może sobie nie poradzić z tą częścią działalności, która opiera się na chłodnym planowaniu. I wreszcie: brakuje jej doświadczenia biznesowego i często też życiowego.

Dlatego moja recepta jest prosta – należy najpierw popracować u kogoś. Najlepiej, żeby tym kimś była firma dająca możliwość zdobycia wielu umiejętności. Nie zawsze musi to być sformalizowany, korporacyjny system rotowania ludzi pomiędzy różnymi działami. Ja miałem szczęście pracować w firmie, która podlegała ciągłym zmianom. Mam tu na myśli Expandera – firmę, która od portalu ewoluowała w kierunku instytucji doradztwa finansowego. Mogłem więc obserwować wyzwania, przed jakimi stawał zarząd Expandera, miałem też szansę zdobywania wiedzy merytorycznej z wielu dziedzin. Nigdy nie sądziłem, że na poważnie będę się kiedyś zajmował biznesem – uważałem, że nie mam odpowiednich cech charakteru. Bałem się odpowiedzialności.

Tymczasem po sześciu latach pracy w Expanderze wpadłem na pomysł założenia własnej firmy – instytucji finansowej wyspecjalizowanej w tworzeniu tzw. produktów strukturyzowanych. To forma lokaty kapitału, która ostatnio robi furorę w Polsce i na świecie. O pomyśle opowiedziałem koledze z Expandera – Michałowi Kowalskiemu, już wówczas mocno zainteresowanemu tym segmentem rynku. Doszliśmy do wniosku, że to może się udać. Uznaliśmy, że sami sobie nie poradzimy – szukaliśmy kolejnych osób. Tutaj też mieliśmy sporo szczęścia – udało nam się skompletować świetny zespół ludzi o uzupełniających się kompetencjach.

W grach czy filmach fantasy często występują drużyny kilku postaci posiadających różne umiejętności – tylko wspólnie są w stanie osiągnąć sukces. Podobnie jest w biznesie. Udało nam się także znaleźć inwestorów chętnych do sfinansowania naszego pomysłu. Firma działa od roku i w tej chwili finansuje się już sama – bez wsparcia z zewnątrz. Cały projekt nie miałby racji bytu, gdyby wszystkie zaangażowane w to osoby nie podchodziły do niego z pasją. Wszyscy nieustannie szukamy sposobów, by piąć się coraz wyżej – to jest zupełnie inna energia niż ta, którą generuje szeregowy pracownik korporacji.

A kłopoty? Z biurokracją naprawdę można sobie poradzić. Wszędzie na świecie są urzędnicy, wszędzie są podatki, kontrole skarbowe itp. Znacznie większym wyzwaniem jest dobre planowanie kosztów i realizacja przychodów, czyli sama istota biznesu. Najlepsza wizja nie wystarczy, jeśli w kolejnych miesiącach więcej pieniędzy z firmy wyjdzie, niż do niej wpłynie. Przychody zaplanować jest bardzo trudno – można je szacować, ale rynek zawsze potrafi zaskoczyć. Zdecydowanie większy wpływ mamy na poziom kosztów – ich kontrola jest kluczowa w każdej firmie, która nie ma nieograniczonego źródła kapitału. Celne zdefiniowanie rynku lub niszy, w której chcemy działać, zespół ludzi z wiedzą i pasją, a do tego sprawne planowanie finansów to klucz do sukcesu w biznesie.

Maciej Kossowski


Maciej Kossowski

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018