Plan pięcioletni

Poniedziałek
17.09.2001
Wywiad z Dušanem Mrozkiem prezesem Marks&Spencer Franchise
 
Wywiad przeprowadziła Monika Kruszewska z „Prawa i Gospodarki”.

Jak Marks&Spencer radzi sobie na polskim rynku?
- Jak dotąd jedyny w Polsce sklep Marks&Spencer otworzyliśmy we wrześniu 1999 r. Dotąd wstrzymywaliśmy się z ekspansją na polskim rynku, bo nie były dla nas korzystne warunki najmu – czekaliśmy na otwarcie nowych centrów handlowych, które przedstawią lepszą ofertę.

Czy oferta M&S cieszy się u nas dużym zainteresowaniem?
- Z jednego sklepu nikt zysku nie wypracuje. Profity związane są z ekspansją, którą dopiero planujemy. W najbliższych pięciu latach chcemy tu mieć ok. 10 sklepów. Wtedy będziemy mogli mówić o zysku. Jako spółka Marks&Spencer operujemy nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Słowacji.

W jakich polskich miastach powstaną nowe sklepy M&S?
- W największych miastach – Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi. Również w Warszawie.

Ile M&S zainwestował w Polsce?
- Miliony dolarów.

Czy w Czechach były większe inwestycje?
- Tak, ale w Czechach M&S na zasadzie franczyzy istnieje już od 1996 r. i tam mamy dwa sklepy.

M&S zmyka wszystkie swoje sklepy w kontynentalnej Europie i zostawia tylko te działające na zasadzie franczyzy. Dlaczego?
- M&S zamyka tylko te oddziały, których jest właścicielem. Franczyza będzie jedyną formą ekspansji międzynarodowej. W tej chwili M&S działa w 25 krajach. M&S jest nadal liderem wśród detalistów europejskich z branży odzieżowej.

Czy w Polsce M&S otworzy markety spożywcze?
- W perspektywie 5-6 lat nie. Jest to związane przede wszystkim z planowaną ekspansją na rynku odzieżowym. Branża spożywcza wymaga sprawnej logistyki, a ze względu na granice byłoby to trudne. Myślę, że w pewnego dnia, gdy Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej i zostaną zniesione granice, będzie możliwe stworzenie tu sklepu spożywczego M&S.

Jedną z metod M&S na przyciągnięcie klientów jest możliwość zwrotu w nieograniczonym terminie pełnowartościowego towaru, nawet kupionego za granicą w placówkach M&S. Czy to rozwiązanie funkcjonuje we wszystkich sklepach?
- Refundacja obowiązuje we wszystkich sklepach M&S. W Polsce, podobnie jak w innych krajach istnieje od dnia otwarcia sklepu. Jeżeli klient przyniesie nam towar wraz z paragonem, wypłacamy ekwiwalent ceny podanej na paragonie. Jeśli nie ma paragonu lub nie mamy w sprzedaży tego towaru, to zawracamy klientowi wartość towaru w tzw. bonach kredytowych lub staramy się znaleźć najbardziej podobny towar, jaki mamy w sklepie i tę wartość zwracamy.

Czy M&S ma konkretny pomysł na polski rynek, czy te same techniki sprzedaży oferowane są we wszystkich krajach?
- Operujemy w Polsce na zasadach sklepu dla całej rodziny. Kluczowym klientem są jednak kobiety biznesu w wieku ponad 30 lat i pensją powyżej średniej krajowej.

Więcej: Prawo i Gospodarka, 18 września 2001
Prawo i Gospodarka

POPULARNE NA FORUM

Nie zapomnij o szkoleniach bhp

Co się dzieje w przypadku gdy kursy bhp się nie odbędą? Wydaje mi się, że wtedy kary są bardzo wysokie.

22 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Finansowanie reklamy we franczyzie

Podstawowym źródłem finansowania działań marketingowych we franczyzie są środki pieniężne zebrane z wpłat na wspólny fundusz przeznaczony na ten cel. Jednakże w...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Polecam reklame w aplikacji która łączy klientów z partnerami handlowymi. Koszt 0 zł. Płacimy do 5% kwoty której klient u nas zostawił. Czyli tak naprawdę płacimy...

407 wypowiedzi
ostatnia 15.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

82 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Biznes po stronie dobra

Dollar General company has its origins in Scottsville, Kentucky from James Luther “J.L.” Turner and his son Cal Turner. James Turner’s father died in an accident in 1902...

18 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

nice post. Thanks for sharing such an interesting and witty post with us. Electromagnetic spider repellent

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018