Fachowcy obserwują, że coraz częściej we franczyzę wchodzą producenci żywności. Najlepszym na to przykładem jest Mlekovita oraz Zakłady Mięsne Herman.
Czwartek
11.03.2010
Sieć delikatesów mięsnych U Rzeźnika otwiera kolejny punkt sprzedaży.
 

Nowa placówka powstała białostockiej galerii handlowej Antoniuk. Od początku roku sieć delikatesów U Rzeźnika uruchomiła już sześć sklepów. Dynamiczny rozwój firmy odzwierciedlają statystyki, według których na koniec 2007 roku działało 48 delikatesów, zaś na koniec 2008 roku – 115. Docelowo na terenie Polski ma powstać 200 sklepów.

Większość z delikatesów działa w systemie franczyzowym. Sieciowe sklepy działają w województwach: podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubelskim, śląskim i podkarpackim. Na asortyment składa się ok. 140 produktów wytwarzanych przez firmę PBM SA. Producent żywności wykonuje w swoich zakładach m.in. wędliny, kiełbasy, wędzonki, wyroby z dziczyzny oraz konserwy.

Wizualizacja delikatesów U Rzeźnika opiera się na drewnianej zabudowie stoisk. Franczyzodawca poszukuje do współpracy osób, które już prowadzą działalność gospodarczą w branży mięsnej. Właściciele sieci oferują pomoc swoim partnerom na każdym etapie prowadzenia delikatesu, a mają temu służyć regularne wizyty w sklepach franczyzobiorców.

(dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.