16.04.2010

Carrefour opuszcza Portugalię

Właściciele sieci chcą skupić się na ekspansji w szybko rozwijających się regionach.

Carrefour w Portugalii jest obecny od 20 lat i rozwinął tam sieć 524 sklepów, których wartość może wynosić nawet 680 mln dolarów. W ostatnim czasie scenariusz opuszczenia portugalskiego rynku przez francuską sieć stał się coraz bardziej prawdopodobny.

W Polsce Carrefour od 2007 roku rozwija franczyzową sieć sklepów osiedlowych pod szyldem 5 minut.

Prezes spółki, Lars Olofsson chce koncentrować się na rynkach, które jego zdaniem oferują sieci możliwość zdobycia wiodącej pozycji. Stąd też realizacja planów ekspansji na rynku bułgarskim, gdzie w środę otwarty został drugi sklep pod marką Carrefour.

Przed rokiem Olofsson zdecydował się zakończyć działalność supermarketów na terenie Rosji i południowych Włoch. Ograniczył też liczbę sklepów w Belgii. W Portugalii Carrefour w ostatnich latach przegrywał walkę z takimi konkurentami, jak Lidl czy zarządzający siecią Pingo Doce Jeronimo Martins. W 2009 r. sprzedaż Carrefoura spadła o 17 proc. do 825 mln euro.

Sieć supermarketów działa w 31 krajach. Najwięcej sprzedaje we Francji. Ten rynek odpowiada za ponad 43 proc. sprzedaży sieci. Kolejne 37 proc. przypada na pozostałe kraje europejskie. 12 proc. obrotów Carrefoura jest realizowane w Ameryce Łacińskiej, a 7 proc. w Azji.

Jak przewidują analitycy, w pierwszym kwartale Carrefour zanotuje wzrost sprzedaży o 4,4 proc., obracając towarem wartym blisko 24 miliardy euro. W Polsce, poza tradycyjnymi supermarketami, Carrefour od 2007 roku rozwija franczyzową sieć sklepów osiedlowych pod szyldem 5 minut.

(gum)