08.10.2001

Słaba koniunktura

W handlu odnotowano w trzecim kwartale ujemny wskaźnik koniunktury

Jak podaje "Rzeczpospolita", z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej, po raz pierwszy od 8 lat wskaźnik koniunktury w trzecim kwartale roku jest ujemny (-3,5).

Najbardziej korzystna okazała się działalność handlowa w takich branżach jak półprodukty i odpady, artykuły medyczne oraz książki i materiały piśmienne. Natomist w najtrudniejszej sytuacji były przedsiębiorstwa sprzedające wyroby mleczarskie oraz pojazdy mechaniczne i części.

Lepiej wiedzie się przedsiębiorstwom handlowym w dużych miastach niż znajdującym się na wsi, a także przedsiębiorstwom dużym, zatrudniającym ponad 100 osób, oraz prowadzącym działalność półhurtową.

Z badań wynika, że konkurencja ze strony zachodnich supermarketów zaczyna przynosić na rynku pozytywne rezultaty. Podobnie, jak w innych krajach, początkowo rozwój silnych sieci powodował zahamowanie rozwoju małych przedsiębiorstw handlowych. Z czasem jednak te niewielkie firmy zaczynają podnosić jakość świadczonych usług.

Więcej: Rzeczpospolita, 8 października 2001, "Ekonomia i Rynek"

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0