24.04.2010

Do apteki niedaleko

Bliska Apteka otwiera nowy punkt w Olsztynie. Firma prowadzi też rozmowy z innymi aptekami i już niebawem do sieci dołączą kolejne placówki.

Sieć liczy obecnie 21 punktów własnych i jeden franczyzowy. Jedenaście punktów działa pod marką Bliska Apteka, a dziesięć, zlokalizowanych w Olsztynie i okolicach funkcjonuje pod szyldem Superapteka. Obecnie Krzysztof Miezio, twórca sieci, pracuje nad unifikacją znaków handlowych – w niedługim czasie wszystkie punkty będą funkcjonować pod nazwą Bliska Apteka.

Powstająca obecnie placówka w Olsztynie będzie drugim punktem franczyzowym.

- Warunki przystąpienia do sieci są indywidualnie negocjowane z każdym partnerem. Jesteśmy otwarci na oferty współpracy z całego kraju i dajemy wyłączność działania na danym terenie - mówi Krzysztof Miezio. - Misją firmy jest budowanie sieci polskich aptek oraz wzmacnianie pozycji w negocjacjach z producentami, a nie uzyskiwanie jak największych przychodów kosztem portfela franczyzobiorców. Takie zasady współpracy ugruntowują pozycję i umożliwiają dynamiczny rozwój sieci, która będzie sprawnie konkurować z zagranicznym kapitałem. Chcemy, aby franczyzobiorca czuł się współwłaścicielem naszej sieci.

Marcin Ratajczak, menedżer sieci podkreśla, że inwestycja we własny biznes w branży aptekarskiej to bezpieczny pomysł na lokowanie pieniędzy.

- Branża farmaceutyczna nie odczuła kryzysu zbyt mocno - mówi przedstawiciel sektora. - Podstawowym powodem jest to, że klienci dopiero w ostateczności rezygnują z zakupu lekarstw. To dobra pierwszego rzędu i popyt na nie nie słabnie tak szybko, jak w innych branżach.

Ratajczak wyjaśnia, iż przypadki likwidacji małych aptek pokazały, że w tej branży korzystne jest funkcjonowanie w grupie. Okazało się, że sprawne zarządzanie, reklama i marketing pozwoliły na osiąganie zysków w lokalizacjach, gdzie mniejsze apteki nie wytrzymywały konkurencji.

- Sieć przewiduje dalszy dynamiczny rozwój poprzez pozyskiwanie aptek współpracujących, pojedynczych i istniejących grup - mówi Marcin Ratajczak. - Obecnie prowadzimy rozmowy z innymi, mniejszymi grupami aptek, w celu rozbudowy sieci i zwiększenia możliwości zakupowych.

Bliska Apteka poza lekarstwami ma w swojej ofercie także badania gęstości kości, dermokonsultacje oraz indywidualną opiekę farmaceutyczną dla stałych klientów. Kupowanie w placówkach sieci pozwala zbierać punkty, które klient wymienia później na potrzebne pozycje lekowe.

(gum)