31.07.2010

Licencja na biznes

Zakupienie licencji jednej z franczyzowych sieci to dopiero początek drogi do odniesienia sukcesu w biznesie.

Biznes oparty na cudzym pomyśle wymaga tyle samo ciężkiej pracy jak każdy inny. Tyle że wiedza, którą franczyzobiorca otrzymuje od dawcy licencji, pomaga szybciej osiągnąć zyski. Pomóc w zarabianiu na franczyzie mają szkolenia dofinansowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a organizowane przez firmę doradczą PROFIT system w ramach projektu „Franczyza szansą na rozwój polskich przedsiębiorstw”. Szkolenia skierowane są dla kandydatów na przedsiębiorców. Często biorą w nich jednak udział świeżo upieczeni franczyzobiorcy, którzy już działają w sieci, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę. W poniedziałek i we wtorek doradcy PROFIT system tłumaczą, jakie są prawa i obowiązki franczyzodawcy i franczyzobiorcy, na co zwracać uwagę w zapisach umów franczyzowych, jak stworzyć biznesplan oraz jak zainwestować, żeby potem nie żałować. Natomiast w środę, czwartek i piątek uczestnicy szkolenia poznają praktyczną stronę prowadzenia placówki franczyzowej. Dowiadują się m.in. jak skutecznie sprzedać produkty i usługi świadczone przez ich firmę, kiedy personel franczyzobiorcy będzie stanowił zgrany zespół oraz jaki wpływ na zdobywanie klientów ma znana marka, w ramach której działa partner.

Konsultanci przy laptopie

Uczestnicy w ciągu 5 dni szkolenia mają zapewnione wyżywienie oraz drukowaną i elektroniczną wersję materiałów szkoleniowych.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Franczyza.eu.

– Wykładowcy kompleksowo potraktowali temat franchisingu. Dlatego oprócz zagadnień stricte związanych z franczyzą omówiono również sprzedaż, negocjacje, marketing, finanse i rekrutację personelu – opowiada Marek Świerad, uczestnik szkolenia w Krakowie. – Właściciel placówki franczyzowej, tak jak każdy indywidualny przedsiębiorca, prowadzi przede wszystkim własny biznes. Cenię sobie także praktyczne przykłady, jakie omówiono w trakcie szkolenia.
Do tej pory przeszkolono ponad 150 kandydatów na franczyzobiorców. W szkoleniach weźmie jeszcze udział kolejne 220 przyszłych przedsiębiorców. Zainteresowanie franczyzą jest wyraźnie wyższe w czasach recesji gospodarczej z uwagi na mniejsze ryzyko prowadzenia działalności franczyzowej niż niezależnego biznesu. Potwierdza to wysoka ocena szkoleń Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która zarządza unijnymi funduszami. Ta rządowa agencja zdecydowała się wesprzeć projekt szkoleń, dzięki czemu uczestnicy ponoszą wydatek w wysokości 20-30 proc. wartości warsztatów franczyzowych.
– Szkolenia dla franczyzobiorców powstały na wyraźne życzenie rynku – mówi Dorota Placzyńska, uczestniczka szkolenia, menedżer ds. rozwoju i sprzedaży sieci Glazura Królewska. – Teoria przekazana w trakcie warsztatów popierana była przykładami z życia wielu firm rozwijających się w Polsce i za granicą. W trakcie szkolenia zaprezentowało się kilka najpopularniejszych systemów franczyzowych. Doradcy PROFIT system pokazali nie tylko szanse wynikające ze współpracy z franczyzodawcą, lecz także zagrożenia.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0