09.08.2010

Gotowi na audyt?

O rosnącej popularności audytów i działań analizujących kondycję finansową przedsiębiorstw opowiada Andrzej Jamroży, główny księgowy Auxilium, firmy zajmującej się doradztwem podatkowym i księgowością.

Jak wygląda obecnie rynek usług księgowych?
Według danych GUS w Polsce działa blisko 40 tys. firm prowadzących tego typu usługi. Tak duża konkurencja powoduje, iż ceny za usługi księgowe są atrakcyjne, a prócz samego księgowania dokumentów, co bardziej konkurencyjne podmioty z sektora outsourcingu usług księgowych, oferują swoim klientom również doradztwo podatkowo-prawne i audyt. Kryzys z jakim mieliśmy do czynienia nie oszczędził również branży księgowej. Największą bolączką były zatory płatnicze oraz problemy ze ściąganiem należności. Mniejsze biura rachunkowe mogły go również odczuć poprzez wykruszenie się części klientów, którzy nie udźwignęli załamania koniunktury rynkowej.

Andrzej Jamroży, główny księgowy Auxilium, firmy zajmującej się doradztwem podatkowym i księgowością.

Jakie usługi dodatkowe cieszą się największym powodzeniem wśród klientów?
Sposobem na kryzys, w przypadku Auxilium, były usługi audytorsko-doradcze. Audyt jest swoistą diagnozą przyczyn problemów firm, dlatego cieszy się równie dużym zainteresowaniem podmiotów w dobie prosperity jak i w czasie kryzysu. Dzięki audytowi zarząd jest w stanie przeprowadzić dogłębną analizę sytuacji firmy oraz sformułować cenne wskazówki co do działań naprawczych. Powiększa się też zakres usług audytorskich. Oprócz analiz sprawozdań finansowych rośnie zainteresowania usługami typu due diligence, związanymi z falą przejęć firm mających kłopoty finansowe.

Rozmawiała (mak)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0