Sieć aptek Bliska kontynuuje rozwój

Jesienią renesans przeżywają apteki o ugruntowanej pozycji na rynku. Tym, którzy będą chcieli od zera stworzyć firmę zajmującą się sprzedażą leków, może być jednak trudno.
Środa
25.08.2010
Franczyzowe punkty po raz kolejny pojawią się na Mazowszu i Podlasiu.
 

Wakacje to trudny okres dla aptek, ale właściciele franczyzowej sieci Bliska nie rezygnują z planów rozwoju. Po otwarciach w Olsztynie przyszedł czas na punkty franczyzowe w województwach mazowieckim, podlaskim i dolnośląskim. Do sieci została też włączona kupiona niedawno apteka w kujawsko-pomorskim.

Jak podaje firma IMS Health w lipcu hurtownie medykamentów sprzedały do aptek towar o wartości o blisko 9 proc. niższej niż jeszcze w czerwcu. To jednak nie powód do zmartwień, a naturalna sezonowość branży. W dłuższej perspektywie widać znaczną poprawę dynamiki sprzedaży. Pierwsze siedem miesięcy 2010 roku pozwoliły hurtowniom farmaceutyków zarobić 12,8 mld zł, czyli o 3,7 proc. więcej niż rok wcześniej. A nadchodzące miesiące będą jeszcze lepsze.

- Wiele zależy od pogody – mówi Marcin Ratajczak, dyrektor ds. rozwoju z sieci Bliska Apteka. - Na pewno jednak końcówka roku jest lepsza niż okres wakacyjny. Ludzie chorują wtedy na przeziębienia i grypę. Popyt na lekarstwa budzi się też wiosną, wtedy też wracają m.in. problemy natury alergicznej.

Jesienią renesans przeżywają apteki o ugruntowanej pozycji na rynku. Tym, którzy będą chcieli od zera stworzyć firmę zajmującą się sprzedażą leków może być jednak trudno. Powód jest prosty – samotny gracz na rynku nie ma szans na wynegocjowanie tak korzystnych warunków współpracy z hurtownią i producentami, jak sieć.

- Naszą sieć budujemy proponując potencjalnym partnerom współpracę na zasadzie franczyzy, ale także kupując samodzielne apteki – mówi Krzysztof Miezio, właściciel sieci Bliska. - Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się sprzedać swoją firmę lub przystąpić do sieci ze znaną marką. Część właścicieli wychodzi z biznesu udając się na emeryturę, ale nie brakuje też takich, którzy nie radzą sobie w konkurencyjnym środowisku.

Franczyza poza rozpoznawalnym brandem przynosi przedsiębiorcy jeszcze kilka atutów. Atrakcyjniejsze są warunki zatowarowania, istnieje też możliwość korzystania z marketingu organizowanego na poziomie centrali, a co za tym idzie – spadają koszty reklamy.

- Odpadają także uciążliwe rozmowy z przedstawicielami producentów leków. Negocjowanie ofert jest prowadzone przez centralę sieci - mówi Krzysztof Miezio. - Warunki przystąpienia do sieci dostosowujemy do możliwości franczyzobiorcy, tak aby czuł się jej współwłaścicielem. Prowadzimy szkolenia franczyzobiorców i personelu aptek. Dokonujemy także audytu istniejących aptek pod kontem rentowności i optymalizacji kosztów.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Teraz korzystam z pakietu w prywatnej przychodni i to jest tak wygodne! Nie wiem, czy kiedykolwiek zdołam się z powrotem przestawić na NFZ, jeśli zrezygnuję z pracy i...

23 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Witaminowe eldorado

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. I really enjoyed reading this post. big fan, thank you! - earn to die

8 wypowiedzi
ostatnia 19.09.2018
Witaminowe eldorado

I have been seeking information on this topic for the past few hours and found your post to be well written and has solid information. Thank you! geometry dash

8 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Witaminowe eldorado

I have been seeking information on this topic for the past few hours and found your post to be well written and has solid information. Thank you! geometry dash

8 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Apteki tylko dla farmaceutów?

Teraz każdy może otworzyć swoja aptekę, ale właściwie jak to wpływa na nasze zdrowie ? Może lepiej aby medycyną zajmowały się osoby po odpowiednich studiach?

12 wypowiedzi
ostatnia 15.09.2018
Witaminowe eldorado

Zobacz sobie na Euromed jak to wygląda bo z witaminami to nie ma co przesadzać, niby jeszcze nikt nie umarł ale nigdy nic nie wiadomo. Przedawkujesz te suplementy i dopiero...

8 wypowiedzi
ostatnia 13.09.2018
Firma w zgodzie z naturą

Nie wiem, dlaczego Pani twierdzi, że nie ma konkurencji, skoro tak naprawdę jest jej bardzo dużo. Mnóstwo firm oferuje też produkty naturalne...

13 wypowiedzi
ostatnia 04.09.2018
Psychoterapia

Dla mnie psychoterapia opierająca się na jakiejkolwiek doktrynie religijnej nie brzmi zbyt wiarygodnie :/

5 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018