01.09.2010

Przybywa hoteli Best Western

Do pięciu działających już w Polsce hoteli amerykańskiej sieci niebawem dołączą dwa kolejne.

Na świecie hotele działające we franczyzie stanowią ponad połowę rynku tej branży. W Stanach Zjednoczonych jest to aż 75 procent. W Polsce odsetek ten jest zaledwie procentowy. Hotele działające we franczyzie na naszym rynku, to Best Western i Louvre Hotels. Spośród polskich marek są to m.in. Start Hotel, ComfortExpress czy Chaber.

Best Western ma swoje hotele w 80 krajach świata.

Sieć Best Western ma swoje obiekty w Białowieży, Białymstoku, Krakowie i Wrocławiu. W sierpniu zainaugurowano działalność czterogwiazdkowego Best Western Premier w Katowicach. Do końca roku planowane są dwa kolejne otwarcia - we wrześniu w Rzeszowie oraz w mniej sprecyzowanym terminie w Osjakowie koło Wielunia.

Międzynarodowa sieć Best Western powstała w Stanach Zjednoczonych w 1946 roku. Jest obecnie największą marką hotelową na świecie. W jej ramach działa ok. 4,2 tys. obiektów, w 80 krajach. Wszystkie hotele są niezależnie zarządzane i stanowią własność prywatnych inwestorów, którzy podpisują z właścicielem umowy franczyzowe. Firmę wyróżnia to, że od początku stawiała na hotele o standardach trzy- i czterogwiazdkowych, przeznaczonych dla klasy średniej. Prawdopodobnie tu leży źródło powodzenia tego brandu na krajowym rynku.

Wprawdzie w Polsce działa już 8 z 10 największych na świecie sieci, to większość z nich, np. Hilton, Marriott, czy Sheraton nadal bazuje na obiektach własnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak inwestorów oraz niecierpliwość franczyzobiorców. W przypadku lokaty w obiekt hotelowy muszą się oni bowiem liczyć z tym, że na zwrot inwestycji będą musieli oczekiwać co najmniej kilka lat.

Jeszcze na początku tego roku do Best Western należał hotel Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim. Jednak jego właściciel postanowił nie przedłużać wygasającej franczyzy. Pod tą marką działał też od jesieni ubiegłego roku hotel Murowanica w Zakopanem, lecz po kilku miesiącach logo światowej marki zniknęło z nazwy hotelu.

(mip)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Miłosława Pejda-Rabij

dziennikarz
Napisz do autora