08.09.2010

Długie susy Żabki na parkiet

Sieć spożywczych sklepów może zadebiutować na giełdzie już w drugim kwartale 2011 roku.

Penta Investments, czesko-słowacki fundusz inwestycyjny, odkupiła sieć sklepów spożywczych od poznańskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego za ponad pół miliarda złotych. Dziś poszukuje instytucji, która zapewniłaby strategiczne doradztwo w procesie wprowadzania Żabki na giełdę. Analitycy spekulują, czy decyzja właściciela sieci może być jednoznaczna z planami pozbycia się udziałów w firmie.

- Jesteśmy w trakcie wyboru doradcy, który będzie przygotowywał firmę Żabka Polska do debiutu giełdowego - mówi Jacek Spychała, manager ds. public relations sieci. - Proces przygotowania do debiutu nie będzie miał wpływu na sytuację ajentów. Spółka Żabka realizuje długofalową strategię, a publiczna oferta ma dać nam możliwość szybszego rozwoju.

Klienci sklepu Żabka przy kasie.

Pierwsze Żabki pojawiły się na rynku w 1999 roku. Od tamtej pory sieć wyrobiła sobie pozycję jednego z najważniejszych graczy na rynku. Obecnie pod tym szyldem działa 2250 sklepów, a zdaniem zarządu sieci Polska ma potencjał, by docelowo pomieścić nawet 7,5 tys. lokali.

Sieć rozwija się nie na zasadzie typowej franczyzy, lecz w systemie ajencyjnym. Ajenci sieci otrzymują wyremontowany sklep wraz z pełnym zatowarowaniem - koszty inwestycji pokrywane są przez Żabkę. Towar podlega kredytowi kupieckiemu, co oznacza, że trzeba za niego zapłacić dopiero po sprzedaży klientowi.

(gum)