Ruch prowadzi sieć liczącą 7 tys. punktów sprzedaży, w tym również kiosków agencyjnych. W ostatnich latach liczba salonów znacznie spadła, a firma przechodzi intensywną restrukturyzację.
Środa
15.09.2010
Jaki los czeka salony prasowe i franczyzową sieć iCoffee?
 

Ruch, który prowadzi sieć liczącą 7 tys. własnych i agencyjnych punktów sprzedaży, zmieni właściciela. Zostanie przejęty przez spółkę spółkę Lurena Investments, za pośrednictwem której swoje inwestycje prowadzą fundusze inwestycyjne Eton Park International i Eton Park Capital Management.

Przejęcie stawia pod znakiem przyszłość agentów Ruchu, a także 27 franczyzobiorców kawiarnii iCoffee, których operatorem jest przejmowana spółka. Tym bardziej, że dystrybutor prasowy, który zaopatruje ponad 20 tys. placówek i ma 40 proc. udział w rynku dystrybucji od kilku lat boryka się z problemami finansowymi. W firmie trwa intensywna restrukturyzacja. Jakie plany ma nowy właściciel?

- W najbliższych latach konieczne jest przeprowadzenie restrukturyzacji oraz inwestycji niezbędnych do wprowadzenia spółki na ścieżkę wzrostu, do czego ma ona potencjał. Zrealizowana transakcja potwierdza dotychczasowe, charakteryzujące się wspieraniem przedsiębiorstw o dobrych podstawach oraz współpracą z doświadczonymi partnerami lokalnymi, długoterminowe podejście Eton Park do inwestycji - mówi prezes Eton Park International Erland Karlsson.

Jak wynika z zapowiedzi, restrukturyzacja będzie kontynuowana. Proces już przynosi efekty, bo straty notowane w tym roku są niższe niż w ubiegłych latach. W pierwszym kwartale Ruchu stracił 10,2 tys. zł, a przychody ze sprzedaży były w tym czasie niższe o 3,7 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2009 roku.

- Od połowy 2008 roku Ruch zmniejszył zatrudnienie o ok. 1,6 tys. osób. Tegoroczne redukcje obejmą kolejne 800. M.in. dzięki temu koszty udało się zmniejszyć w ubiegłym roku o 61 mln zł w porównaniu do 2008 roku – tłumaczy prezes spółki Wojciech Biały. - Dokonaliśmy też uproszczenia struktury zarządzania z trój – na dwuszczeblową, likwidując 40 jednostek organizacyjnych.

Zmiana właściciela stała się faktem w poniedziałek. Do ostatniej chwili nie wiadomo było jednak, czy swoje 11 proc. udziałów odstąpi Mennica Polska. Wcześniej na wezwanie do sprzedaży odpowiedział już główny udziałowiec Ruchu – Skarb Państwa, który przekaże funduszowi Lurena 56,5 proc. udziałów. Kontrolowana przez milionera Zbigniewa Jakubasa Mennica zdecydowała się sprzedać swoje akcje dopiero na kilka godzin przed upływem terminu wezwania. Na transakcji zarobi blisko 70 mln zł. Do kasy resortu skarbu wpłynie natomiast prawie 358 mln zł.

(gum)