Sobota
25.09.2010
Rynek elementów dekoracyjnych oraz wyposażenia wnętrz mimo kryzysu energicznie się rozwija. O swoje miejsce na nim walczy firma Aromanti, dystrybutor zapachów do wnętrz.
 

Firma Aromanti, istniejąca od ubiegłego roku, oferuje szeroki wybór zapachów do wnętrz, których producentem jest francuska spółka Clem-Goa. Wonności ukryte są w karafkach (tzw. dyfuzorach), odświeżaczach powietrza, kominkach zapachowych, świecach, kadzidełkach. Klienci mogą wybierać spośród 52 zapachów, m.in. paczuli z cytryną, bambusa z zieloną herbatą, cynamonu z pomarańczą i wanili z miodem.

Asortyment Aromanti przeznaczony jest do mieszkań i domów, sklepów oraz biur. Coraz chętniej kupują go salony kosmetyczne, SPA oraz hotele.

- Na początku kierowaliśmy nasz produkt do szerokiego grona odbiorców indywidualnych. Następnie zainteresowanie naszymi produktami pojawiło się ze strony salonów kosmetycznych, a potem hoteli. Nasi klienci to agencje reklamowe, a nawet biura podróży – mówi szef spółki, Krzysztof Plitnik.

Produkty firmy dostępne są na tzw. pachnących wyspach, czyli w punktach zlokalizowanych w głównych ciągach komunikacyjnych centrów handlowych. Istnieje też możliwość zamawiania ich przez stronę internetową.

Sieć sprzedaży dopiero kiełkuje. Składają się na nią dwa punkty własne, znajdujące się w warszawskich centrach handlowych, oraz jeden franczyzowy mieszczący się w Lublinie w CH Olimp. Aromanti posiada też punkty partnerskie. - Zamierzamy szybko zbudować sieć sprzedaży w Polsce, dlatego też wymagania wobec franczyzobiorców nie są wygórowane - zapewnia Plitnik.

Jednorazowa opłata franczyzowa wynosi 20 tys. zł. Do biorcy licencji należy zakup towaru, na początek za ok. 15 tys. zł oraz zakup niezbędnego sprzętu. Całość inwestycji szacowana jest na ok. 40 tys. zł. Nie przewidziano opłat marketingowych i miesięcznych.

Nowe otwarcia punktów franczyzowych planowane są w tym roku w Warszawie i Krakowie. Licencjodawcy poszukują też chętnych do współpracy w największych miastach w krajnu m.in. w: Katowicach, Wrocławiu i Bydgoszczy.

(mip)


Miłka Pejda-Rabij, dziennikarz
Miłosława Pejda-Rabij
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.