Tylko co piąty restaurator przetrwa

Łukasz Kowalski, manager do spraw franchisingu Pierogarni Stary Młyn
Poniedziałek
11.10.2010
O działalności w branży gastronomicznej opowiada Łukasz Kowalski, manager do spraw franchisingu Pierogarni Stary Młyn.
 

Co składa się na sukces w branży gastronomicznej?
Jest wiele czynników – począwszy od lokalizacji, obsługi i cen, kończąc na ciężkiej i mozolnej pracy, bez której żaden biznes nie może się powieść. Statystyki przeżywalności nowych konceptów restauracyjnych zarówno w Polsce jak i na całym świecie są nieubłagane – lwia część restauracji umiera w ciągu pierwszego roku, powyżej pięciu lat przeżywa tylko 20 proc. punktów gastronomicznych. Osoby, które widzą siebie zasiadających z cygarem w fotelu w swoim lokalu z przyjaciółmi u boku, opowiadający jak to spełnia się ich marzenie – te właśnie osoby należą do grupy 80 proc., które nie poradzą sobie na rynku. Natomiast restauratorzy gotowi na pracę 17 godzin na dobę minimum przez pierwszy rok działalności ich nowego punktu, którzy przez dwa lata od otwarcia nie pojadą na wakacje, a znajomi staną się plagą zabierającą cenny czas pracy, należą do pozostałych 20 proc. szczęściarzy.

Jakie są wymogi dotyczące lokalizacji Pierogarni?
Lokalizacja Pierogarni podobnie jak pizzerii, fast-foodów, czy nawet sushi barów powinna być wybrana z wielkim rozmysłem. Z punktu widzenia naszej sieci idealny jest lokal o powierzchni 150-250 m2 w starej, piętrowej kamienicy w centrum miasta lub na starówce miasta liczącego co najmniej 50 tys. mieszkańców. Projekt Pierogarni Stary Młyn jest elastyczny i można go adaptować do indywidualnych warunków. Ważne aby restauracja miała możliwość rozstawienia letniego ogródka, co pozwoli pozyskać większą liczbę klientów w okresie od maja do września.

rozmawiał (dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hand Roll Tsuru Sushi co myślicie ?

Witam czy ktoś miał styczności z tym konceptem ?Ktos prowadzi taki punkt ?Lub posiada jakieś spostrzeżenia po spotkaniu z przedstawicielami tego konceptu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Catering się opłata?

Słyszałem że catering okolicznościowy poznań jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, w sam raz dla zabieganych - nie trzeba robić zakupów ani gotować, otrzymujemy...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Catering się opłata?

Pewnie że opłaca się prowadzić firmę cateringową, Mam znajomego który prowadzi, firmę Nelson - Catering & Events i mają bardzo dużo zamówień , na co dzień jak i...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie w dobrym miejscu

Lokalizacja jest bardzo ważna moim zdaniem, często widać że restauracje czy trucki z jedzeniem gdy stoją w słabym miejscu to mają mały ruch. Ostatnio w centrum...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Sprawdź sobie Pure&Fresh - catering dietetyczny, diety pudełkowe, dieta na życzenie. No ogólnie są świetni, jedzenie jest wręcz przepyszne. Biorę od nich pełną dietę...

21 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Catering się opłata?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu już pracuję jako kucharz w firmie cateringowej Weranda - catering poznań . Rozmyślam nad założeniem własnej działalności właśnie w...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
McDonalds opinie o franczyzie

McDonald robi bardzo dobrą kawę. To im trzeba przyznać. ______________________ Praca licencjacka z marketingu

2 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Wynajem kelnerów

To może być bardzo dobra opcja biznesowa. _______________ Marketing

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018