26.09.2010

Nowy model Coffeeshopów

Sieć kawiarni o austriackim rodowodzie, Coffeeshop Company, opracowuje nowy model franczyzowy.

Coffeeshop Company powstała w 1999 r. w Wiedniu. Tam też znajduje się pierwszy lokal, w którego ofercie znajduje się kawa serwowana w różnych jej odsłonach oraz słodkości i wytrawne przekąski. Od tego czasu spółka uruchomiła ponad 200 kawiarni w 14 krajach świata, w Europie jest ich ok. 150. W Polsce pierwsze kawiarnie zostały otwarte trzy lata temu. Do chwili obecnej powstało ich sześć. W lipcu swoją działalność zainaugurowała placówka w centrum Gliwic. Trwają też prace nad realizacją dwóch kolejnych punktów.

Kontuar kawiarniany w gliwickim Coffeeshopie.

W lipcu swoją działalność zainaugurowała placówka w centrum Gliwic.

Odświeżeniu i uelastycznieniu ulegnie też model franczyzowy.
- W obecnej chwili pracujemy and nowym modelem franczyzowym, który przedstawimy klientom w niedługim czasie. Jednocześnie przygotowujemy produkty promocyjne, które jak co kwartał wprowadzamy do sprzedaży - zapowiada Agnieszka Sieniawska, z Coffeeshop Polska.

Aby zainwestować w kawiarnię, trzeba dysponować kwotą od 10 do 120 tys. euro. Cena zależy od wybranego modelu kawiarni, a jest ich osiem. Opłata wstępna jest negocjowana z biorcą, a opłaty bieżące to 5 proc. od obrotu netto. Fundusz marketingowy jest nieobligatoryjny.

Okres zwrotu inwestycji to ok. pięć lat. Jeśli chodzi o rentowność, to wszystko zależy od zarządzającego i wykorzystania potencjału miejsca. - Są lokale , które już po trzech miesiącach samofinansowały się w całości i przyniosły niewielkie zyski właścicielowi, ale są też i takie, które dopiero niemal po roku osiągnęły próg samofinansowania. Wszystko tak naprawdę leży w rękach właścicieli - tłumaczy Sieniawska.

Coffeeshopy dobrze prosperują w centrach dużych miast oraz w renomowanych galeriach handlowych. Jednak te lokalizacje to nie jedyne wskazania franczyzodawcy. Mile widziane będą też małe kawiarenki otwierane na terenach uczelni czy biurowców (takie punkty działają z powodzeniem na terenie innych państw). Firma zapewnia m.in.: pomoc przy wyborze odpowiedniej lokalizacji, lub ocenę istniejącego lokalu, analizę zamierzenia inwestycyjnego, szkolenie pracowników w międzynarodowym centrum w Austrii i ich trening w działających już lokalach oraz korzystne warunki zakupów u dostawców.

(mip)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Miłosława Pejda-Rabij

dziennikarz
Napisz do autora