Gymnasion ogłosił upadłość

Jednym z założycieli sieci Gymnasion jest były lekkoatleta i mistrz olimpijski Jacek Wszoła.
Piątek
01.10.2010
Swoją nazwą kluby fitness nawiązują do starożytnej kultury i greckiego kultu ciała. Czy spotka je podobny los jak całą cywilizację antyczną?
 

Sieć Gymnasion założyli 10 lat temu Jacek Wszoła i Ireneusz Wesołowski, nieco później dołączył do nich Mariusz Czerkawski. W całej Polsce pod szyldem Gymnasion działało 30 klubów fitness - dziś zostało ich dziesięć. W planach był też rozwój poprzez franczyzę. Sztandarowym konceptem firmy były kluby przeznaczone wyłącznie dla kobiet. W czasach największej świetności sieć liczyła 13 klubów w samej Warszawie, dziś zostały cztery ostatnie, które najprawdopodobniej znikną z mapy miasta do końca tego roku.

- Etap budowania własnej sieci klubów fitness znajduje się już na ukończeniu. Planujemy działać w systemie franczyzowym, ale nie dopracowaliśmy jeszcze szczegółów. Wiemy na pewno, że chcemy rekrutować franczyzobiorców w mniejszych miejscowościach. Lokalni przedsiębiorcy lepiej wiedzą, co dzieje się na ich terenie i jakie są potrzeby mieszkańców - mówił w ubiegłorocznym wywiadzie dla miesięcznika Własny Biznes Franchising Jacek Wszoła.

Przez kilkanaście minionych miesięcy spółka popadała w coraz większe tarapaty finansowe, które znalazły swój smutny koniec w sierpniu tego roku. Wówczas Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość spółki z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Gymnasion rozpoczął restrukturyzację mającą na celu poprawę kondycji finansowej firmy. Zmieniono zarząd spółki, rozpoczęło się cięcie wydatków.

- W okresie ostatnich kilkunastu miesięcy Gymnasion zmagał się z problemami natury ekonomicznej. Niekorzystne tendencje w kształtowaniu się kursu walutowego euro i dolara do złotego dodatkowo przyczyniły się do pogorszenia kondycji i spadku płynności finansowej spółki - mówi Adam Szczepanik, prezes zarządu spółki Gymnasion. - W chwili obecnej, każdy z funkcjonujących klubów sieci Gymnasion pracuje, by przekonać wszystkich klientów, że powyższe orzeczenie sądowe, oprócz wymiaru prawnego i ekonomicznego, de facto nie wpływa na prowadzoną przez klub działalność, na jakość oferowanych przez Gymnasion usług i standard obsługi.

(mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.