06.10.2010

Sushi Express buduje sieć franczyzową

Punkty z kuchnią japońską pozyskały już dwóch partnerów.

Sushi Express działa na rynku od lutego ubiegłego roku. Obecnie obejmuje sześć jednostek własnych i dwie franczyzowe. Właściciele sieci zapowiadają jej intensywny rozwój i szukają partnerów w miejscowościach ok. 100 tys. mieszkańców.

Punkt sieci Sushi Express w galerii handlowej.

Produkty Sushi Express podawane są w stoiskach usytuowanych w pasażach centrów handlowych. To pozwala redukować nakłady związane z typową sprzedażą w restauracjach.

- Sushi Express jest największym producentem sushi w Polsce. Dysponujemy zakładem produkcyjnym wyposażonym w nowoczesny park maszynowy pozwalający na wyprodukowanie bardzo dużych ilości japońskiego sushi - mówi Krzysztof Glanc, prezes sieci. - Produkty firmy dostępne są we własnych i franczyzowych punktach sieci, a także dystrybuowane w ramach cateringu i dostarczane do takich supermarketów, jak Tesco czy Piotr i Paweł.

Prezes Sushi Express przyznaje, że kryzys boleśnie dotknął gastronomię, a sushi wciąż kojarzone jest z wyższą półką cenową. Jego zdaniem jednak sieć znalazła sposób na ominięcie niekorzystnej sytuacji na rynku poprzez swoją strategię lokalizowania placówek.

- Mam świadomość, że otwarcie restauracji sushi wiążą z dość dużymi kosztami inwestycyjnymi, a okres zwrotu kapitału jest dłuższy niż w przypadku przedsiębiorstw z innych segmentów branży - mówi Krzysztof Glanc. - Dlatego wprowadziliśmy nowatorski system sprzedaży. Nasze produkty podawane są w stoiskach usytuowanych w pasażach centrów handlowych. To pozwala redukować nakłady związane z typową sprzedażą w restauracjach. Dzięki temu zestaw sushi można zjeść już od 10,90 zł i 30,90 zł w przypadku porcji dla dwojga. To jest nasza odpowiedz na kryzys w gastronomi. Amatorzy japońskich potraw mogą sobie pozwolić na sushi bez konieczności odwiedzania drogich restauracji.

(gum)