Rynek podłóg się stabilizuje

Piotr Matluch, prezes zarządu DDD Dobre Dla Domu
Poniedziałek
18.10.2010
– mówi Piotr Matluch, prezes zarządu DDD Dobre Dla Domu
 

Jaki jest 2010 rok dla branży podłogowej?
Pierwsza połowa roku była dla branży jednym z trudniejszych okresów w ciągu ostatnich kilku lat. Czynniki obiektywne, jak kryzys ekonomiczny, sroga zima czy kwietniowa tragedia narodowa w znacznym stopniu ograniczały ruch w sklepach. Latem sytuacja się unormowała i w miesiącach wakacyjnych odnotowaliśmy sprzedaż o ponad 50 proc. wyższą od średniej sprzedaży z pierwszej połowy roku. Taki wynik to z jednej strony efekt przesunięcia popytu z poprzednich miesięcy, z drugiej wynik przeprowadzonej kampanii marketingowej. Uważam jednak, że czeka nas stopniowe ożywianie popytu w branży. Przemawiają za tym wskaźniki makroekonomiczne, jak PKB czy wzrost liczby rozpoczętych budów o 21 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Pozytywne są także sygnały z rynku finansowego - rekordowy poziom oszczędności Polaków oraz presja banków na udzielanie kredytów hipotecznych. Sądzę, że rynek ma szansę wrócić na prostą w II połowie 2011 roku.

Jak zmienił się rynek podłóg w ciągu ostatnich kilku lat?
Dostrzegamy stopniową konsolidację rynku. Obecnie najsilniejszym graczem polskiego rynku podłóg są markety budowlane. Ważne jest jednak to, że liderowi wyrosła konkurencja w postaci franczyzowych sieci specjalistycznych, które poza produktami popularnymi i tanimi oferują także i te bardziej wyszukane, a ich oferta jest w wybranych kategoriach bardzo szeroka. Niewątpliwą przewagą sklepów specjalistycznych jest elastyczność pozwalająca na modyfikację formatu i wejście na niewielkie lokalne rynki, mało atrakcyjne dla sieci DIY. Poza tym pod marką taką jak nasza mają szansę znaleźć schronienie niezależni przedsiębiorcy, którzy w konkurencji z marketami nie mają szans.

Rozmawiał (emka)


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Przepisy na zysk /31.08.2018

Prezentujemy 25 sprawdzonych pomysłów na własny bar, pizzerię i lodziarnię. Zakładamy palarnię kawy, salon kosmetyczny, agencję ubezpieczeniową, sklep Żabki i blog modowy. W numerze bilet na Targi Franczyza gratis!

Dwa w jednym /28.07.2018

Tomasz Mazurek mimo wieloletniego doświadczenia w branży wyposażenia wnętrz nie zdecydował się na samodzielne otwarcie sklepu. Wybrał franczyzę. Dlaczego?

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Atrakcyjne biznesy /01.05.2018

Podpowiadamy, w który biznes warto zainwestować, gdy ma się 50 lub 100 tys. zł oszczędności. Krok po kroku opisujemy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić burgerownię, biuro podróży, produkcję drukarek 3D i sklep z odzieżą do porodu. Prezentujemy pomysły na własny bank za 40 tys. zł. Zdradzamy tajniki franczyzy.

Jak zarabiać na wynajmie? /30.03.2018

Krok po kroku opisujemy, jak zarabiać na wynajmie mieszkań i lokali. Sprawdzamy, który biznes sezonowy jest najbardziej zyskowny. Radzimy, jak rozwinąć sieć franczyzową za granicą. Jarosław Szanajca, założyciel Dom Development, opowiada nam jak zbudował firmę gigant od zera.

POPULARNE NA FORUM

Biznes na wsi

Zapomniałem dodać również is w promieniu 15 km 4 tartaki, producent zrebki i dealer maszyny rolniczych.

2 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Biznes na wsi

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy macie jakieś pomysły na biznes na wsi.Dodam że do najbliższego miasta mam 13km(miasteczko 10000mieszkancow)i drugie 33 km ode mnie...

2 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Styllodecor - opinie o współpracy

Witam. Również jestem zainteresowany jak wygląda Współpraca z tą firmą. Pozdrawiam

8 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Jaki sklep meblowy?

Ja też mam za sobą kilka epizodów z własnoręczną przeróbką mebli, ale jednak niektóre trzeba kupić albo gotowe albo na zamówienie. Nie wyobrażam sobie, bym mój...

185 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Handel dla rolnika

Pamiętaj, że najważniejsze jest wyposażenie - dobry sprzęt i ciągniki Renault mam już od wielu lat i nie mogę narzekać.

53 wypowiedzi
ostatnia 20.09.2018
Szkółkarstwo, drzewka, nasiona

Pamiętaj żeby odpowiednio przygotować swój [url=https://sklep.mizar.com.pl/c-330-c-7_8.html]ciągnik (c-330[/url] polecam ten model), bo musisz być gotowy na różne...

15 wypowiedzi
ostatnia 20.09.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Taka prawda, że mieszkania pod wynajem studentom będą są i były na topie, bo niestety jest tak, że student weźmie wszystko - co sprawia, że te mieszkania są...

317 wypowiedzi
ostatnia 20.09.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najlepsze mieszkania znajdziecie na https://www.dobryadres.pl/sprzedaz/mieszkania/szczecin/ . Super oferta mieszkań w Szczecinie.

317 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018