25.10.2010

Bajkowa franczyza

Przedszkole 100 Bajek startuje z budową sieci franczyzowej.

- Póki co, posiadamy jedną własną placówkę, która funkcjonuje bardzo dobrze, ale tendencja na rynku oświatowym sprzyja rozwojowi. Dlatego też pomyśleliśmy o kolejnych placówkach. Rodzice mają coraz większą świadomość, ile znaczy dla ich dziecka kontakt z rówieśnikami i przedszkolem od wczesnych lat dzieciństwa - mówi Monika Lorek, właścicielka istniejącej od czterech lat placówki 100 Bajek w Chrzanowie.

Dzieci w przedszkolu na balu przebierańców.

Oprócz programu przewidzianego przez Ministerstwo Edukacji, w placówce realizowane są zajęcia z języka angielskiego, muzyczno-taneczne, plastyczne i sportowe.

Oferta przedszkola jest uniwersalna. Oprócz programu przewidzianego przez MEN, w placówce realizowane są zajęcia z języka angielskiego, muzyczno-taneczne, plastyczne i sportowe. Oprócz tego, można zapisać dziecko na szachy, taniec, lekcje gry na keyboardzie i basen.

Preferowani franczyzobiorcy powinni legitymować się wykształceniem pedagogicznym. Największe szanse na współpracę mają dyrektorzy publicznych przedszkoli chcących prywatyzacji swoich placówek, co nie oznacza, że zaangażowani w projekt inwestorzy o innym profilu zawodowym będą skreślani.

- Jeśli ktoś nie jest pedagogiem, a wprowadzi do swojego przedszkola wykwalifikowaną kadrę, to chętnie rozpoczniemy z nim współpracę - mówi Lorek. – Chcemy otwierać przedszkola w dużych i średnich miastach na południu Polski, dlatego stamtąd powinni pochodzić biorcy – dodaje.

Kwota inwestycji to 30-150 tys zł. Jeżeli franczyzobiorca zamierza wybudować lokal (300-400 m2), musi wyłożyć z własnej kieszeni dodatkowo ok. 330 tys. zł. W zamian otrzymuje gotowy przepis na biznes, z pełną ofertą edukacyjną, standardami zarządzania i optymalizowania kosztów opisanymi w podręczniku operacyjnym, a także szkolenia oraz bezpośrednie wsparcie personelu w pierwszych tygodniach wdrożenia systemu.

Opłata wstępna wynosi 50 tys. zł, bieżąca 5 proc., a fundusz marketingowy to 1 proc. od wypracowanych obrotów. Właścicielka szacuje, że lokata kapitału zwraca się w 11 miesięcy w przypadku adaptacji przedszkola, a przy większych placówkach do 16 miesięcy.

Najlepszy okres na rozruch placówek edukacyjnych przypada w sierpniu i wrześniu. Tak więc zainteresowani przedsiębiorcy powinni już teraz podjąć odpowiednie kroki, ponieważ na dopięcie formalności, przebudowę lokalu bądź postawienie nowego budynku i wyposażenie go, potrzeba pół roku do roku.

(mip)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Miłosława Pejda-Rabij

dziennikarz
Napisz do autora