08.11.2010

Mały Kucharz

W restauracjach Da Grasso najmłodsi miłośnicy pizzy mogą ją wykonać własnoręcznie. Dla dzieci to świetna zabawa i jednocześnie nauka, pozwalająca rozbudzić prawdziwe talenty kulinarne.

Mały Kucharz to nowa akcja promocyjna sieci pizzerii Da Grasso, która skierowana jest do najmłodszych klientów. Polega na samodzielnym przygotowywaniu pizzy przez dzieci, podczas wizyty w jednej z trzech łódzkich restauracji objętych akcją (przy ul. Piotrkowskiej, Zachodniej i Pabianickiej). Rodzice często korzystają z oferty pizzerii, w których mogą podziwiać kulinarne wyczyny swoich pociech.

Mały chłopiec smaruje placek do pizzy sosem pomidorowym.

W naszym kraju działa ponad 200 pizzerii Da Grasso w 144 miastach.

- Lokale Da Grasso coraz częściej stają się miejscem rodzinnych spotkań – opowiada Magdalena Piróg, Wiceprezes Da Grasso. - Bardzo nas to cieszy, bo niejednokrotnie to właśnie dzieci decydują o tym, gdzie spędzą wraz z rodzicami wolne popołudnie. Staramy się więc zapewniać im ciekawe i rozwijające atrakcje.

Każde dziecko, które odwiedzi jedną z trzech wskazanych restauracji i będzie chciało wykonać własną pizzę zaopatrzone zostanie w fartuszek, stolnicę i wałek, wybierze rodzaj pizzy, którą chce przygotować i otrzyma składniki niezbędne do jej przyrządzenia. Po przygotowaniu pizzy mały kucharz zobaczy jak trafia ona do pieca, a po kilku minutach otrzyma ją podaną na talerzu.

Dzieci przygotowują pizze pod bacznym okiem kucharza, który służy pomocą i wskazówkami. Zwieńczeniem warsztatów jest wręczenie dyplomu i plakietki oraz gratulacje od obsługi lokalu. Warsztaty odbywają się codziennie.

Obecnie Da Grasso to 10 restauracji, 167 pizzerii, 21 pizzerii premium oraz 2 pizzerie Da Grasso Express.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora