Im mniej sklepów, tym wyższy zysk

W 2010 roku grupa NG2 otworzy 62 nowe placówki, w tym 8 w Czechach.
Poniedziałek
08.11.2010
Obuwnicze NG2 jest o krok od zamknięcia roku na rekordowo wysokim poziomie.
 

Po trzech kwartałach największy producent i dystrybutor obuwia w Polsce zarobił na czysto blisko 76,1 mln zł. To o ponad 63 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Spółka kierowana przez Dariusza Miłka sprzedała w tym roku buty za 708 mln zł, chociaż od lipca do września NG2 zamknęło więcej sklepów niż otworzyło.

- Realizujemy nasz cel, czyli uzyskanie ponad 50 proc. dynamiki wzrostu zysku netto w stosunku do roku 2009 – mówi Miłek. - Obecnie skupiamy się na zwiększaniu efektywności działania poprzez sukcesywną obniżkę kosztów sprzedaży na metr kwadratowy wynajmowanej przez nas powierzchni sklepowej.

Jak dodaje Piotr Nowjalis, wiceprezes i dyrektor finansowy spółki, to pierwszy kwartał w historii NG2, w którym zamknięcia sklepów przeważyły nad otwarciami. Tłumaczy, że wynika to z likwidacji placówek, które swoim metrażem nie są adekwatne do formatu marki. W przypadku brandu Boti zamykane były najmniejsze sklepy (poniżej 120 metrów kwadratowych), a w przypadku Quazi – największe.

- To nie znaczy, że były one nierentowne. Staramy się jednak cały czas ograniczać koszty i poprawiać efektywność sprzedaży w stosunku do powierzchni handlowej – mówi Nowjalis. - Wycofujemy się też z rynków i deptaków mniejszych miejscowości. Taka strategia lokalizowania placówek okazała się błędna. Mimo tego jesteśmy na najlepszej drodze do tego, by zakończyć ten rok najlepszym jak dotąd wynikiem finansowym.

Obecnie w ramach NG2 działa 705 sklepów własnych marek CCC, Quazi oraz Boti, a także salony obuwnicze w Czechach. W ramach franczyzy na rynku funkcjonuje też 61 punktów CCC oraz 63 Boti. Franczyza jest jednak sukcesywnie ograniczanym kanałem dystrybucji. Menedżerowie spółki otwarcie przyznają, że system partnerski pomógł jej osiągnąć dzisiejszą pozycję lidera, ale teraz nie jest już tak potrzebny.

- Kiedy w 2004 roku wchodziliśmy na giełdę franczyza generowała większość naszych przychodów. Teraz wypracowuje raptem 15 proc. obrotu, a spółka ma wystarczające środki finansowe, by radzić sobie bez niej – mówi Nowjalis. - Franczyza jest nieoceniona w zakresie ograniczania ryzyka na starcie działalności. Dlatego planujemy ponowne wykorzystanie jej dobrodziejstw podczas ekspansji na rynek rosyjski.

Pierwsze placówki na Wschodzie mają powstać już na przełomie lutego i marca 2011 roku. Na razie jednak zarząd nie chce ujawniać szczegółów rozwoju na rynku rosyjskim. Pewne jest natomiast, że NG2 będzie kontynuować politykę wysokich marży i cięcia kosztów. Ma w tym pomóc budowane obecnie Centrum Logistyczne w Polkowicach. Inwestycja o wartości blisko 97 mln zł jest w 40 proc. finansowana przez PARP w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, a jej zakończenie planowane jest na koniec 2011 roku.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Sklep z bielizną w dużej galerii - opłaca się?

Z tego co widzę to żona bieliznę zamawia w sieci, głównie tutaj https://ekskluzywna.pl/ Moim zdaniem coraz więcej biznesów będzie przenosić się do internetu, bo jest...

14 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Zarobić na stylu

I like your post. It really useful with me. Thanks for sharing these useful information! - spotify web player

40 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Odzież męska - jeansy

This really interesting post. Thanks for sharing! - hotmail login

18 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Odzież męska - jeansy

Ja mam 2-3 wytypowane modele, konkretny rozmiar i po prostu poluję na okazje online (szukając po nazwie + rabat, promocja, zniżka itp.)

18 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Bershka w franczyzie

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

2 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Hurtownik - opinie

ja mogę polecić hurtownię odzieży Beta Plus: https://www.hurt-odziez.pl/kontakt. Tanio, sprawna obsługa i szybka dostawa.

12 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Oczywiście że warto, ale należy pamiętać że kluczem do sukcesu jest dobra hurtownia odzieży, która musi mieć towar dobrej jakości w modnych fasonach i dobrych cenach...

69 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Jak założyć sklep z odzieżą

Do otwarcia sklepu internetowe z odzieżą niezbędne jest kilka elementów. 1. Dobra platforma sprzedażowa okraszona atrakcyjną grafiką 2. Dobra hurtownia odzieży...

21 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018