21.11.2010

Chiński McDonald’s podnosi ceny zestawów

Czy krajowy rynek też czekają podwyżki?

Standardowe zestawy serwowane w chińskich restauracjach McDonald's podrożeją o 0,5 do 1 juana, w zależności od lokalizacji. Po podwyżkach ceny popularnego Big Maca w Państwie Środka sięgną 15 juanów, czyli ok. 2,30 dolara. To reakcja chińskiego oddziału międzynarodowego giganta na coraz dotkliwszy wzrost cen żywności. Franczyzobiorcy i klienci McDonald's w innych częściach świata mogą jednak na razie odetchnąć z ulgą. Podwyżki dotyczą tylko Chin i wiążą się z makroekonomiczną sytuacją kraju. Na windowanie cen nie zanosi się też na krajowym rynku.

Zdjęcie restauracji McDonald's na Ursynowie.

Klientom McDonald's w Polsce podwyżki nie grożą. Krajowa sieć korzysta przede wszystkim z produktów rodzimych dostawców.

- Polsce korzystamy z regionalnej sieci dostawców, w większości polskich, dlatego informacja z rynku chińskiego w ogóle nas nie dotyczy - mówi Dominik Szulowski z McDonald's Polska.

Koncern McDonald’s na koniec 2009 roku posiadał w Chinach 1135 lokali. Planuje na tym rynku otwierać 150-175 restauracji rocznie. Trudno na razie stwierdzić, czy inflacja, która w drugiej gospodarce świata sięgnęła najwyższego poziomu od dwóch lat może zagrozić tym planom. Z całą pewnością jednak nie spowolni rozwoju na rynku polskim.

- Rozwój sieci restauracji McDonald’s w Polsce przebiega bardzo dynamicznie - mówi Dominik Szulowski. - Staramy się obecnie otwierać restauracje w miastach średniej wielkości, przy trasach przelotowych i obwodnicach. Interesują nas też Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP-y) przy autostradach.

Ostatnie otwarcia miały miejsca m.in. w Błoniu, Mińsku Mazowieckim, Ostrowcu Świętokrzyskim i Polkowicach. W budowie są natomiast lokale w Ostrowie Wielkopolskim, Pucku, Kłodzku, Brzesku, Białej Podlaskiej i Kędzierzynie-Koźlu.

- Obecnie mamy 246 restauracji, w tym 106 prowadzonych przez 51 licencjobiorców - mówi Szulowski. - Do końca roku polska sieć McDonald’s z pewnością przekroczy 255 lokali. Liczba restauracji w rękach franczyzobiorców również wzrośnie.

(gum)