12.11.2001

Giganty nadal w planach

Warszawiacy mogą robić zakupy w centrach handlowych na powierzchni prawie 550 tys. mkw.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Warszawiacy mogą robić zakupy lub odpoczywać w centrach handlowo-rozrywkowych na powierzchni 550 tys. mkw. Kolejne 200 tys. mkw. nowoczesnych obiektów inwestorzy budują, a 500 tys. mkw. chcieliby wybudować w stolicy w najbliższych latach.

Specjaliści w dziedzinie nieruchomości twierdzą, że jeśli sytuacja w kraju ustabilizuje się, to deweloperzy mogą swoje plany realizować z powodzeniem. Klienci chętnie porzucą odsunięte dalej od centrum obiekty handlowe sprzed kilku lat na rzecz nowych, bardziej ekskluzywnych a do tego lepiej położonych.

W centrum Warszawy planowane są wielkie przedsięwzięcia handlowo-rozrywkowe. Unikalne na skalę europejską mogą okazać się „Złote Tarasy” (w których zaplanowano 60 tys. mkw. powierzchni handlowej), planowane jest również dokończenie budowy „Reform Center” (w którym powierzchnia handlowo-rozrywkowa ma wynieść 180 tys. mkw.), równie dużym projektem jest budowa „Arkadia Shopping Center (ponad 80 tys. mkw. powierzchni).

W ostatnich miesiącach za wynajęcie 1 mkw. sklepu w nowoczesnym centrum handlowym trzeba zapłacić ok. 45-48 dolarów miesięcznie. Niższe stawki obowiązują oczywiście dla dużych najemców. Wiadomo jednak, że w różnych centrach mogą się one wahać od ok. 30 do 60 USD za 1 mkw., nie tylko w zależności od wielkości sklepu, ale także jego usytuowania.

Warszawa w rankingu europejskich miast, dotyczącym ilości powierzchni w nowoczesnych centrach handlowych, wyprzedza m.in. Wiedeń, Brukselę, Hamburg, Budapeszt, Moskwę i Pragę.

Więcej: Rzeczpospolita, 12 listopada 2001, „Nieruchomości”

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0