20.12.2010

Biznes musi być odpowiedzialny

- w ekskluzywnym wywiadzie dla portalu FranchisingINFO.cz mówi Vaclav Havel, były prezydent Republiki Czeskiej.

Wróćmy na chwilę do sprawy kryzysu ekonomicznego. Jak pan skomentuje obecną sytuację ekonomiczną?
Myślę, że kryzys finansowy był bardzo ważnym i pouczającym znakiem dla współczesnego świata. Dotychczas większość ekonomistów opierała swoje działania na fakcie, że świat jest mniej lub bardziej zrozumiały i możliwy do naukowego opisania, a tym samym przewidywalny. Gospodarka rynkowa i jej ramy prawne pozwoliły określić, jaka jest logika banków odnośnie udziału kapitału publicznego i czego można oczekiwać po tym, że pochodzi on z tej czy innej organizacji. Nagle wszystko to okazało się błędne. Irracjonalność zaczęła szczerzyć się ze wszystkich tablic i ekranów. Nawet większość ekonomistów fundamentalistów, którzy – nazywając siebie powiernikami prawdy – nieugięci trwali w przekonaniu, że niewidzialna ręka rynku wie co robi, musieli nagle przyznać, że ta ręka sama z siebie nie zdziała cudów. Całkowicie zapomnieliśmy o tym, co wiedziały wszystkie poprzednie cywilizacje: że nie ma nic oczywistego.

Jakie jest pana zdanie na temat franchisingu? Czy prezentowane u nas oferty franczyzy mogą być sposobem na biznes rodzinny?
Ludzie noszą markowe ubrania, poszukują wysokiej jakości usług i chodzą do markowych restauracji. Świat staje się coraz mniejszy i dobrze wiemy, czego można się po danej marce spodziewać. Myślę, że Czesi mają świetne pomysły odnośnie funkcjonowania handlu i firm, z których można zrobić dobrą markę. I trzeba próbować z nich zrobić dobrą markę, a później wprowadzać do innych krajów. Nasi przedsiębiorcy powinni nie tylko kupować pomysły z zagranicy, ale próbować je też sprzedawać. Żyjemy w czasie globalnej cywilizacji. Oznacza to, że cokolwiek powstanie, może szybko i łatwo objąć cały świat.

Wywiad opublikowany na portalu franchisinginfo.cz

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0