27.12.2010

Tylko profesjonalne systemy franczyzowe

– o perspektywach rynku franczyzy opowiada Maria Czerwiecka, specjalista ds. franczyzy w firmie PROFIT system.

Rok 2010 dobiega końca - jak można podsumować ostatnie 12 miesięcy w branży franczyzowej?
Mijający rok pokazał, że zainteresowanie franczyzą ciągle rośnie. Według naszych danych w Polsce działa już łącznie około 670 systemów franczyzowych i agencyjnych, a cały czas powstają nowe. Popularność tej formy biznesu odzwierciedla również liczba uczestników szkoleń poświęconych franczyzie. Do tej pory w warsztatach udział wzięło kilkuset potencjalnych biorców i dawców licencji.

Maria Czerwiecka, specjalista ds. franczyzy w firmie PROFIT system.

Maria Czerwiecka, specjalista ds. franczyzy w firmie PROFIT system.

Skąd taka popularność franczyzy wśród polskich przedsiębiorców?
Biznes na licencji daje przedsiębiorcom większe poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście franczyza jak każdy biznes również wiąże się z ryzykiem, tyle że mniejszym niż działalność pod własnym nazwiskiem. Statystyki pokazują, że debiutujący przedsiębiorcy mają znacznie większą szansę na sukces w przypadku firmy działającej pod rozpoznawalną marką, niż niezależne podmioty.

Jakie są prognozy dla franczyzy w Polsce?
Rynek franczyzy w Polsce już od kliku lat rośnie w tempie około 20 proc. rocznie. Rodzime sieci coraz lepiej radzą sobie także na zagranicznych rynkach. Można więc powiedzieć, że perspektywy są optymistyczne - zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz ciekawsze pomysły na biznes przedsiębiorczych Polaków. Ze względu na dużą konkurencję szansę na sukces mają jednak tylko profesjonalne systemy franczyzowe.

Rozmawiała (kab)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0