29.12.2010

Karen z wozu, Komputronikowi lżej

Sprzedaż spółki zależnej pozwoliła dystrybutorowi IT wyjść na prostą.

Przeważająca większość spółek działających w Polsce podsumowuje właśnie roczne wyniki. Do tego grona nie należy grupa kapitałowa Komputronik, dla której dopiero niedawno rozpoczęła się druga połowa roku obrotowego, liczonego w spółce od kwietnia do kwietnia. Zakończone we wrześniu półrocze przyniosło grupie 360,68 mln zł przychodów i zysk netto na poziomie 2,63 mln zł. Jeszcze przed rokiem spółka notowała blisko 1,5 mln zł straty.

Salon Komputronik. Fot. Komputronik

Sieć Komputronik liczy ponad 300 sklepów, z czego ok. 1/3 to punkty franczyzowe. W przyszłym roku liczba punktów może powiększyć się o 10 proc.

Poprawa wyników to skutek m.in. sprzedaży spółki zależnej Karen, obecnie notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych pod nazwą Clean & Carbon Energy. Prezes Komputronika, Wojciech Buczkowski podkreśla zalety tej transakcji. Z jednej strony Karen nie będzie już obciążał wyników grupy, a z drugiej Komputronik wciąż może czerpać korzyści z faktu, iż zachował kontrolę nad salonami Karen, a także prawo do tego znaku towarowego.

Teraz dystrybutor sprzętu IT chce skoncentrować się na sprzedaży internetowej. Już w pierwszym kwartale do istniejącego już sklepu Komputronik.pl ma dołączyć kolejny elektroniczny kanał sprzedaży pod nazwą Karen.pl. Wojciech Buczkowski liczy też na większy popyt ze strony klientów biznesowych, a także na wzmocnienie pozycji Komputronika na polu przetargów publicznych.

Grupa kapitałowa Komputronik jest największą specjalistyczną siecią oferującą rozwiązania rynku IT, technologii cyfrowych i elektroniki użytkowej w Polsce. Firma prowadzi sprzedaż sprzętu komputerowego zarówno jako dystrybutor, jak i detalista. Sieć placówek liczy ponad 300 sklepów, z czego ok. 1/3 to punkty franczyzowe. W przyszłym roku liczba punktów może powiększyć się o 10 proc.

(gum)