Usługi dla klientów indywidualnych 2010

Raport o franczyzie w Polsce 2010 przygotowany przez firmę konsultingową PROFIT system pokazuje, że co dziesiąta placówka franczyzowa działająca w Polsce świadczy usługi dla klientów indywidualnych.
Piątek
31.12.2010
Rozpiętość kwoty inwestycji we franczyzowy punkt usługowy jest na tyle duża, że biznes dla siebie znajdzie zarówno osoba z niewielkimi oszczędnościami, jak i biznesmen z grubym portfelem.
 

Mniejsza kwota inwestycji nie oznacza mniejszego ryzyka, ale w przypadku niepowodzenia biznesu mniej tracimy. Jednak otwierając własną działalność, nie stawiamy sobie pytania, jak w kabarecie Dudek: „Ile można stracić”, co najwyżej: ile należy zainwestować i kiedy nastąpi zwrot z inwestycji. Im licencja na prowadzenie biznesu tańsza, tym szybszego zwrotu możemy się spodziewać, ale pamiętajmy, że zyski będą adekwatne do wysokości wkładu finansowego. W większości przypadków tanich franczyz partner sieci pozostaje jedynym pracownikiem firmy, a jeśli nawet zatrudnienie personelu jest niezbędne, to nie będzie on zbyt liczny.

Raport o franczyzie w Polsce 2010 przygotowany przez firmę konsultingową PROFIT system pokazuje, że co dziesiąta placówka franczyzowa działająca w Polsce świadczy usługi dla klientów indywidualnych. Przyszli przedsiębiorcy mają w ramach branży do wyboru 47 konceptów biznesowych, a wśród nich pralnie chemiczne, myjnie samochodowe, salony optyczne lub laboratoria fotograficzne.

Wybierając franczyzodawcę, warto zwrócić uwagę na zawartość podręcznika operacyjnego danej marki. Sieć, której podręcznik składa się z zaledwie kilku stron, tak naprawdę ma niewiele do zaoferowania, skoro opis jej know-how jest taki krótki. Podręcznik operacyjny z prawdziwego zdarzenia to zbiór zasad postępowania franczyzobiorcy i jego pracowników w każdej sytuacji: przedstawia sugerowane techniki sprzedaży, wyjaśnia, jak postępować z trudnym klientem, mówi również, jak ustawiać w sklepie towar, żeby ten wydawał się jak najatrakcyjniejszy dla klientów. Płacąc za licencję franczyzową, partner kupuje właśnie know-how, czyli klucz do swojego sukcesu. Szczególną rolę w usługach odgrywa podręcznik operacyjny, koszty wyposażenia biura są minimalne, a zatowarowania albo nie ma, albo sprowadza się do kilkunastu produktów. O ile w handlu, w przypadku niewłaściwej obsługi klienta, produkt ma szansę się jeszcze obronić ze względu chociażby na wysoką jakość, tak źle wykonana usługa spisuje na straty usługodawcę. Klient nie wróci na masaż ani po poradę prawną, jeśli usługa, z której korzystał, nie przyniosła oczekiwanego efektu.

Punkty usługowe, podobnie jak inne firmy, także odczuwają sezonowość. Najczęściej okresem, kiedy klientów jest wyraźnie mniej, są wakacje – o ile oczywiście nie prowadzimy biura podróży. Lipiec i sierpień to miesiące urlopowe, potencjalni klienci wyjeżdżają, firmy z najważniejszymi decyzjami wstrzymują się do września. Pomysł otwarcia placówki usługowej w tym czasie nie wydaje się jednak taki zły. Mniejsza liczba zleceń pozwoli początkującemu franczyzobiorcy na dokładne poznanie specyfiki biznesu. Partner dowie się, jakie może napotkać trudności i jak sobie z nimi poradzić. Zaraz po uruchomieniu placówki trudno byłoby sobie poradzić z tłumem klientów czekających za drzwiami, dlatego lepiej, żeby ci zjawiali się stopniowo, dzięki czemu franczyzobiorca będzie mógł regularnie realizować zlecenia. A zleceń prawdopodobnie nie zabraknie. Polacy pracują dłużej i zarabiają więcej, więcej też wydają na usługi, bo wolny czas chcą wykorzystać na wypoczynek. To dobra prognoza dla franczyzy usługowej na najbliższe lata.

Daniel Wilk


POPULARNE NA FORUM

wirtualny adres

Hej, planuje zalozyc firme ale nie chcialabym jeszcze wynajmowac siedziby i wydawac na to gory pieniedzy, trafilam na takie rozwiazanie...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Gdzie kupić meble do warsztatu?

jak chodzi o meblach ogrodowych to ten producent na pewno przyda https://zumm.pl/

57 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Biznes dla wygodnych

Najlepsze Tabletki na Trądzik

13 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach

Szukam betatesterów do nowego programu do wypożyczalni samochodów . Doskonała okazja by poznać bezpłatnie program do prowadzenia wypożyczalni. szczegóły na xevoss eu

46 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Import używanych maszyn rolniczych z Niemiec

Jak sądzicie czy import używanych maszyn z Niemiec to możliwie zyskowny biznes? Ryzyko jest ograniczone, bo możemy sprowadzać praktycznie na zamówienie, a wg ogłoszeń...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Biznes dla wygodnych

moja strona internetowa - recenzjefarmaceuty.pl

13 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Biznes dla wygodnych

Wygodny to jak sprzedaż idzie, ja myślałem raczej zainwestować w punkty usługowe tego typu: Hardy Multiserwis

13 wypowiedzi
ostatnia 10.07.2018
Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach

Masz rację Mariuss ,Wulkanizacja Poznań, te dwa słowa ciężko pogodzić. Trzeba uważać na każdym kroku żeby urząd skarbowy nie przyczepił się do Ciebie. Mimo...

46 wypowiedzi
ostatnia 06.07.2018