Przedsiębiorcy z branży dom i ogród nie siedzą z założonymi rękami, lecz próbują walczyć o klienta. Przede wszystkim coraz śmielej wprowadzają do swoich sklepów ofertę sprzedaży produktów na raty.
Poniedziałek
06.10.2014
Sprzedaż na raty, poprzez sklep internetowy, realizacja nietypowych zamówień, bezpłatna pomoc architekta wnętrz. Właściciele sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz co rusz testują nowe rozwiązania, których celem jest pozyskanie klienta.
 

Kondycja firm z branży dom i ogród jest ściśle uzależniona od wyników branży budowlanej. Im więcej nowych domów się buduje i sprzedaje mieszkań, tym większy ruch w sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz. Rząd stara się przeciwdziałać zastojowi na rynku mieszkaniowym. Wprowadzony w 2014 roku projekt „Mieszkanie dla młodych” cieszy się sporym zainteresowaniem. Na razie skorzystało z niego ponad 7 tys. osób. Bank Gospodarstwa Krajowego podaje, że łączna wartość dotychczas udzielonego dofinansowania wynosi 162 mln zł. Najwięcej mieszkań z dopłatą w ciągu pierwszych pięciu miesięcy trwania programu kupiono w Warszawie.

Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich, twierdzi, że sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale br. była najlepsza od 2007 roku. W sumie sprzedano 20 tys. lokali. Co ciekawe, większa część tych mieszkań została kupiona przez Polaków za gotówkę.

Jakie mieszkania najchętniej kupują Polacy na rynku pierwotnym? Niezmiennie królują mieszkania dwupokojowe, o powierzchni około 50 m2. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że ceny mieszkań pod koniec tego roku wzrosną o mniej więcej 5 proc. rok do roku. Jest to związane z ogólnoświatowym trendem wzrostu cen mieszkań oraz rosnącymi kosztami budowy i cen gruntów. Jeśli banki nie zaostrzą wyraźnie warunków udzielania kredytów hipotecznych, to najprawdopodobniej liczba sprzedanych mieszkań w 2015 roku będzie zbliżona do tej z bieżącego roku. Dla właścicieli sklepów z branży dom i ogród oznacza to, że sprzedaż w ich sklepach również pozostanie na niezmienionym poziomie.

Zmiany wymuszone przez rynek

Przedsiębiorcy z branży dom i ogród nie siedzą z założonymi rękami, lecz próbują walczyć o klienta. Przede wszystkim coraz śmielej wprowadzają do swoich sklepów ofertę sprzedaży produktów na raty. W internetowym badaniu rynku budowlanego dotyczącego planów remontowych Polaków w 2014 roku 23,8 proc. respondentów odpowiedziało, że chce sfinansować remont poprzez kupno niezbędnych materiałów w sklepie na raty. Dla porównania 30,2 proc. planuje sfinansować go z oszczędności, a 20,6 proc. z bieżących dochodów.

Z badań GfK Polonia, wynika, że już 30 proc. Polaków produkty związane z remontem i urządzaniem wnętrz kupuje w sklepach internetowych. Powód? Niższe ceny, duży wybór i łatwy dostęp do szerokiej bazy artykułów. W ten sposób oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas. Dlatego coraz więcej firm z branży dom i ogród decyduje się sprzedawać swoje produktów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Franczyza się urządza

Ogólna sytuacja w branży odcisnęła piętno również na firmach franczyzowych. Jak wynika z Raportu o rynku franczyzy w Polsce 2014 firmy PROFIT system, liczba sieci franczyzowych w segmencie dom i ogród od dwóch lat nieznacznie spada. W 2011 roku działały w Polsce 52 sieci, w kolejnych latach ubywało po jednej rocznie. Spadła też liczba sklepów franczyzowych – z 2257 do 2078. Kilka firm zniknęło z rynku franczyzy, m.in.: Glazura Królewska, Magnum Galeria, Parkiet, Consus Salon Łazienek i Atelier Kominki. Ale były też takie, które dopiero rozpoczęły rozwój poprzez sprzedaż licencji: Almi Decor, Tapis, Hiperfarby, OpenSolar i ABS Target.

Czy zatem w obecnej sytuacji gospodarczej warto zainwestować w sklep z branży dom i ogród?
– Spowolnienie gospodarcze wpłynęło niekorzystnie na naszą branżę. Gdy ludzie boją się o pracę, nie planują kosztownych remontów czy zakupu większych mieszkań, domów. Myślą tylko o tym, żeby zachować swój status quo. Od kilku miesięcy ruch w naszych sklepach jest większy, mamy coraz więcej klientów. Analitycy gospodarczy wróżą ożywienie gospodarcze, coraz więcej Polaków ma kupować nowe mieszkania. Perspektywy dla naszej branży są optymistyczne – mówi Tamara Koput, marketing menedżer firmy Drzwi i Podłogi VOX.

Anna Smolińska


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

ręczniki hotelowe

Witam serdecznie. Wiecie może jak wygląda kwestia wyposażenia hoteli? Np takie ręczniki hotelowe robione na zamówienie to byłoby coś, ale czy jest na to zbyt? Wejść w...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Branża metalowa- co i jak ?

Firma HAMMERMAN-TECH wykonująca ogrodzenia stalowe, płoty, bramy - poszukuje spawacza. Firma mieści się w Poznaniu i działają też na rynku niemieckim, więc możliwe...

41 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Donica domowa

Witam. Od jakiegoś czasu szukałam donice do domu. Zależało mi na czymś porządnym ale jednocześnie lekkim tak aby nie mieć problemu z ewentualną zmianą miejsca danej...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najlepiej zainwestować w mieszkanie w dużym mieście, w którym jest duża liczba studentów. Oni szukają mieszka, nie zawsze tylko w centrum, ale często na obrzeżach....

304 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Jaki sklep meblowy?

A myślicie że takie materace https://mebleropez.pl/39-materace są wygodne? Polecał je ktoś tam wyżej ale w sumie to była jedna opinia, dlatego dopytuję. Nie wysypiam...

178 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Pierwsze mieszkanie na wynajem najlepiej kupić w mieście, w którym się mieszka, o ile się mieszka w mieście :) Najlepiej postawić na niewielkie, kawalerka, dwa pokoje...

304 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Handel dla rolnika

Ja w ogóle nie korzystam z giełd. Wolę poszperać w internecie, żeby znaleźć części do maszyn rolniczych w dobrej cenie. Słyszeliście może o stronce...

46 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Sklep z produktami rolniczymi

Jeśli będziesz szukać sklepu, który zajmuje się sprzedażą części do maszyn rolniczych to polecam sklep.mizar.com.pl. Ja tam kupiłam części Ursus C-330 i jestem...

28 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018