22.11.2001

Franchising w internecie

W styczniu 2001 w Internecie pojawił się portal w całości poświęcony franchisingowi

”Prawo Przedsiębiorcy” w ostatnim numerze poświęca cały artykuł, portalowi internetowemu franchising.pl

Portal stworzyła spółka Profit system, która specjalizuje się w konsultingu dla biorców i dawców licencji franchisingowych. Firma jest oddziałem międzynarodowej sieci doradców Horwath Franchise.

Zdaniem zarządu spółki portal przyczynia się do rozpowszechnienia wiedzy o zaletach franchisingu i w ten sposób pomaga w rozszerzyć rynek, na którym dziś brakuje biorców.

Rynek polski dopiero nabiera rozpędu. Liczbę sieci franchisingowych szacuje się na 100, tymczasem niektóre z nich bardziej przypominają rozwiniętą sieć dystrybucji niż prawdziwy franchising, którego istotą jest udostępnienie znaku towarowego, przekazywanie know-how i codzienna dbałość dawcy o biorcę. Tymczasem w innych krajach Europy Środkowej, choćby na Węgrzech czy Czechach, funkcjonuje już po 200 systemów i od lat działają tam potężne stowarzyszenia branżowe.

Prowadzenie biznesu opartego na zasadzie franchisingu uważane jest na całym świecie za wyjątkowo bezpieczne. Banki chętniej udzielają kredytów na uruchomienie tego rodzaju działalności, niż nowe pomysły.

Na stronach portalu umieszczono informacje przydatne zarówno studentom, potencjalnym biorcom, jak i profesjonalistom.

Wizytę na franchising.pl można rozpocząć od przeszkolenia się w teorii, np.. poznając definicje wszystkich rodzajów franchisingu. Równie dobrze można od razu zająć się konkretami: zapoznać się z wzorami umów, rozwiązać problemy podatkowe albo przejść wszystkie etapy podejmowania decyzji o zakupie licencji.

W części dynamicznej portalu można przeczytać artykuły prasowe o wydarzeniach w branży franchisingowej. W katalogu sieci franchisingowych, systematycznie zwiększa się liczba firm które umieszczają informacje o sobie i swoich systemach, co w połączeniu z dynamicznie zwiększającą się liczbą osób odwiedzających ten portal jest dowodem na to, że portal zyskuje coraz większą popularność - staje się podstawowym źródłem informacji o franchisingu w Polsce.

Więcej: Prawo Przedsiębiorcy, 22 listopada 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0