Poczta Polska chce, by w większych miastach niektóre z dotychczas działających placówek własnych zostały zastąpione przez dwie bądź trzy agencje.
Czwartek
20.01.2011
Indywidualni przedsiębiorcy też będą mogli otworzyć swój punkt.
 

Pierwsza agencja Poczty Polskiej we współpracy z Totalizatorem Sportowym została uruchomiona w stolicy. Pilotażowa kolektura „totka” świadcząca usługi pocztowe mieści się na warszawskiej Woli, ale docelowo takich punktów ma powstać 30. Do końca roku państwowa spółka chce, by na terenie całego kraju działało 200-250 agencji. Po Warszawie placówki wkroczą do Krakowa, Chorzowa i Rzeszowa. Taką kolejność wdrażania nowego modelu punktu pocztowego uzasadnia z jednej strony wielkość rynku, a z drugiej potrzeba odciążenia istniejących w tych miastach urzędów pocztowych.

- Chcemy zagęścić liczbę placówek w miastach, czyli tam, gdzie jest największy popyt na świadczone w nich usługi – mówi Mariusz Popek, członek Zarządu Poczty Polskiej odpowiedzialny za usługi pocztowe i finansowe.

Nowy format punktów pocztowych to przede wszystkim szansa na ograniczenie kolejek, w których jesteśmy zmuszeni spędzać nierzadko nawet długie godziny. Zadaniem agencji jest zwiększenie dostępności usług pocztowych – punktów ma być więcej, a formalności mniej.

- Agencje mają być dostępne w miejscach dogodnych dla naszych klientów tak, aby mogli oni korzystać z usług pocztowych przy okazji np. robienia zakupów – dodaje Mariusz Popek.

Partnerzy poszukiwani

Na razie Poczta Polska partnerów w budowaniu sieci poszukuje w gronie największych graczy – galerii handlowych, supermarketów i stacji paliw. Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej, podkreśla jednak, że państwowy operator jest otwarty również na współpracę z podmiotami indywidualnymi.

- Trudno nam jeszcze mówić o konkretnych warunkach współpracy z niezależnymi przedsiębiorcami, ale koszty utrzymania tych agencji będą niskie – wyposażenie obejmuje jedynie niezbędne urządzenia do przechowywania listów i paczek, oraz jeden komputer – mówi Baranowski.

Dla przedsiębiorcy prowadzącego własny punkt prasowy, usługowy, kolekturę, czy nawet sklep spożywczy poszerzenie swoich usług o ofertę Poczty Polskiej może okazać się nie lada gratką. Szyld Poczty może przyciągnąć dodatkowych klientów i pozwolić znacznie zwiększyć obroty małego lokalu.

Poczta Polska chce, by w większych miastach niektóre z dotychczas działających placówek własnych zostały zastąpione przez dwie bądź trzy agencje. Ich dodatkowym atutem są dłuższe godziny otwarcia. Czas pracy agencji będzie bowiem uzależniony od godzin otwarcia punktu, na terenie którego będzie ona działać. W przypadku stacji paliw i sklepów nocnych agencje będą więc czynne przez całą dobę.

Klienci to kupią

Wiele wskazuje na to, że wprowadzenie nowych placówek Poczty Polskiej okaże się sukcesem. Niewielkie nakłady potrzebne do otwarcia agencji to niewątpliwa zaleta, a jeśli Poczcie uda się dogadać z zewnętrznymi sieciami sklepów i centrami handlowymi, to nowy format może szybko zwiększyć swój zasięg.

W agencjach dostępna jest większość powszechnych usług pocztowych – listy, paczki, przekazy. Punkty obsługują też wpłaty na rachunki bankowe. Można w nich też kupić znaczki pocztowe, koperty i opakowania do przesyłek, a także odbierać przesyłki awizowane. Klienci Poczty przyjęli wiadomość o tworzeniu agencji z zadowoleniem. W warszawskim punkcie Totalizatora Sportowego, w którym otwarto pierwszą agencję, można usłyszeć wiele pochlebnych opinii nowej placówce.

- Dla nas to bardzo wygodne rozwiązanie. Do tej pory najbliższy urząd pocztowy oddalony był od naszego osiedla trzy kilometry, więc wysłanie listu wiązało się z jazdą autobusem. Teraz mamy pocztę pod nosem – mówią mieszkańcy bloków przy Okopowej 23. - A co najważniejsze, przed nami nie czeka trzydzieści, a najwyżej trzy osoby.

Nowe agencje pocztowe są oznakowane nowym logo – tablicą z białym rogiem pocztowym na czerwonym tle. Zarząd Poczty zaznacza jednak, że nie są planowane żadne radykalne zmiany w wizualizacji pozostałej części pocztowej ani taboru samochodowego.

Jak na wprowadzenie agencji państwowego operatora reagują prywatni gracze na rynku usług pocztowych?

- Nie obawiamy się konkurencji ze strony agentur Poczty Polskiej, której usługi – o czym mówi się już od dawna – są nie tylko droższe, ale również niedostosowane do potrzeb współczesnego klienta, zwłaszcza biznesowego - mówi Rafał Brzoska, prezes franczyzowego InPostu. - Ponadto nie spełniają one jakościowych wymagań stawianych przez rynek. Nie zakładamy, by za reorganizacją sieci pocztowej poszły konstruktywne zmiany w zakresie i jakości usług świadczonych w imieniu Poczty Polskiej przez zewnętrzne agencje pocztowe.

Zdaniem Brzoski oferowanie dla przedsiębiorców oferowanie usług pocztowych czy finansowych w imieniu Poczty Polskiej będzie zupełnie poboczną działalnością.

- Zyskowność takiej inwestycji z perspektywy operatora narodowego może zatem jeszcze bardziej zmaleć - twierdzi Brzoska. - Dla klientów oznaczać to może drastyczny spadek nie tylko jakości, ale również zakresu i dostępności oferty pocztowo-finansowej, szczególnie w małych miejscowościach, których ten problem dotyczy.

W samym 2010 roku InPost uruchomił ok. 2 mln nowych adresów w łącznie 1,2 tys. miejscowościach. Teraz koncentruje się na poszerzeniu zakresu działania w sektorze kurierskim, kontynuując dystrybucję paczek zwykłych oraz zwiększając zasięg usługi Paczkomaty 24/7. Spółka planuje też zagraniczną ekspansję paczkomatów do krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

GPS dla emeryta

Trochę mnie to przeraża...

3 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Punkt przesyłek kurierskich

Nie tylko firma kurierska jest ważna ale też to jak zabezpieczymy towar. Warto zainwestować w wysokiej jakości opakowania czy też folię bąbelkową. Sam zaopatruje się w...

84 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Myjnia samochodowa: Jak umyjesz, tak zarobisz

Myjnie bezdotykowe to w sumie całkiem dobry pomysł na biznes. Odpadają koszta zatrudniania pracowników, nie ma opcji, że uszkodzą oni klientowi auto w trakcie mycia,...

2 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2018
Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach

Jeśli potrzeba wynająć autobus to z kolei uderzajcie do http://www.przewozyzacharski.pl/ z Polic. Autokary od nich są w dobrym stanie technicznym, dobrze wyposażone (maja...

44 wypowiedzi
ostatnia 19.05.2018
Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach

Do tej pory z oferty wynajmu samochodu skorzystałem tylko raz i było to w Rzeszowie. Jako nowy klient zapłaciłem za wypożyczenie pojazdu z rabatem, który mnie ucieszył....

44 wypowiedzi
ostatnia 17.05.2018
GPS dla emeryta

Jeśli ktoś szuka skutecznego systemu GPS personalnego to zdecydowanie polecam rozwiązania z artykułu http://sklep.hertzsystems.com/lokalizator-gps-dla-dziecka

3 wypowiedzi
ostatnia 17.05.2018
Samochodowa myjnia parowa, autokosmetyka

Sprawdź sobie ofertę http://www.inwestujwmyjnie.pl mają tam całkiem ciekawą ofertę sprzedaży właśnie myjek parowych i innych takich artykułów. Podejrzewam, że bez...

72 wypowiedzi
ostatnia 11.05.2018
Samochodowa myjnia parowa, autokosmetyka

O tak, mycie parą w dzisiejszych czasach jest bardzo popularne. Bardzo dużo ludzi jest zainteresowanych tym tematem. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się również...

72 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018