31.01.2011

Pracowity styczeń w Sfinksie

Cztery nowe restauracje i porozumienie z bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia – to bilans styczniowych dokonań spółki.

Od ponad dwóch lat spółka Sfinks, rozwijająca sieci restauracji Sphinx, Wook i Chłopskie Jadło, borykała się z przeciwnościami losu – najpierw były trudności finansowe i rosnące zadłużenie, wynikające z nietrafionych inwestycji oraz spadku sprzedaży. Później rozpoczęła się walka o władzę między założycielem Tomaszem Morawskim i siecią AmRest (rozwijającą w Polsce m.in. sieć KFC), która dążyła do przejęcia spółki. Z pomocą Morawskiemu pospieszył Sylwester Cacek, założyciel Dominet Banku, który odkupił akcje od AmRestu i zaczął wyprowadzać spółkę na prostą. Proces naprawczy ruszył w połowie 2009 roku. Wprowadzono wówczas nowe zasady współpracy z franczyzobiorcami i dostawcami oraz renegocjowano umowy z bankami w sprawie spłaty zobowiązań.

Kelner niosący talerze z potrawami w restauracji Sphinx. Fot. Sfinks Polska

Sfinks Polska zarządza obecnie 111 restauracjami, w tym siecią 94 restauracji Sphinx zlokalizowanych w całej Polsce i za granicą, 9 restauracjami Chłopskie Jadło i 8 restauracjami Wook.

Na początku tego roku Sfinks renegocjował warunki spłaty zadłużenia wobec banków PKO BP, ING i Raiffeisen, który ciągle wynosi ponad 100 mln zł. Porozumienie zawarte z bankami przewiduje m.in. konwersję długu na akcje, umorzenie, a także częściową spłatę długu i spłaty w ratach. Ostateczny układ tych elementów będzie zależał od kwoty pozyskanej z nowej emisji akcji Sfinksa. Niezależnie od sposobu restrukturyzacji porozumienie znacznie ułatwi Sfinksowi realizację strategii i działalność operacyjną, a także umożliwi uruchomienie pożyczki w wysokości do 25 mln zł udzielonej przez akcjonariusza Sfinksa, Sylwestra Cacka.

- Porozumienie jest sukcesem, który zwieńcza wielomiesięczne rozmowy z bankami. Dzięki ograniczeniu długu, spółka zyskuje większą swobodę w prowadzeniu działalności inwestycyjnej, co jest niezbędne dla realizacji założonej na najbliższe lata strategii i planów umacniania rynkowej pozycji Sfinksa. Nie bez znaczenia jest też zawarta w porozumieniu możliwość zmiany zabezpieczeń ustanowionych wcześniej przez banki na majątku spółki, co znacznie ułatwi decyzyjność i działalność operacyjną – mówi Mariola Krawiec-Rzeszotek, prezes Sfinks Polska.

Sfinks nie próżnuje również jeśli chodzi o otwarcia nowych restauracji. W styczniu firma otworzyła w sumie cztery nowe lokale: dwie restauracje Sphinx i dwie Wook, po jednej w Legnicy i w Kłodzku.

- Energicznie przystępujemy do realizacji założeń planu inwestycyjnego, który w samym tylko pierwszym kwartale bieżącego roku przewiduje, że w sieci działać będzie o co najmniej siedem restauracji więcej. Nowych otwarć nie zabraknie także w kolejnych kwartałach roku 2011, który jest bardzo ważnym okresem dla przyszłego kształtu rynku gastronomicznego w Polsce – mówi Janusz Bossak, wiceprezes Sfinks Polska, spółki zarządzającej sieciami Sphinx i Wook.

(mak)