Jak potoczą się losy partnerów Żabki - będzie wiadomo dopiero po sfinalizowaniu transakcji.
Środa
23.02.2011
Fundusz kupił spółkę Żabka Polska.
 

Będzie to już druga zmiana właściciela sieci Żabka. W 2007 roku czesko-słowacki fundusz Penta Investments odkupił za kwotę 130 mln euro udziały spółki od Mariusza Świtalskiego i funduszu z grupy AIG. Od tamtej pory Penta zainwestowała w Żabkę około 900 mln zł, otworzyła ponad 400 nowych sklepów Żabka i 55 sklepów sieci Freshmarket. Wprowadziła również markę Żabka do Czech, jednak w grudniu 2010 roku czeska część sieci Żabka oraz sieć Koruna, pod której marką działa blisko 130 sklepów została sprzedana Tesco za miliard koron.

Według nieoficjalnych informacji, Mid Europa Partners zapłaciło za spółkę około 1,6 mld zł. Transakcję musi teraz zatwierdzić Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dla przedstawicieli Mid Europa Partners kupno Żabki jest pierwszym krokiem do kolejnych przejęć na polskim rynku handlowym – prowadzone są już rozmowy z innymi sieciami handlowymi. W portfolio funduszu znajduje się już m.in. grupa Lux Med, laboratoria Diagnostyka i większość udziałów sieci kablowej Aster.

Penta poinformowała też, że sprzedaż sieci odbyła się przy współpracy z dotychczasowym zarządem Żabki, który pozostaje w strukturach spółki. Sieć składa się obecnie z 2,5 tys. placówek pod szyldem Żabka i 55 sklepów pod marką Freshmarket. Kupnem sieci zainteresowana była również sieć hipermarketów Tesco i Grupa Carrefour. Obie wycofały się z negocjacji ze względu na ryzyko zablokowania inwestycji przez UOKiK.

(awh)