02.03.2011

Okres próbny dla franczyzy

FM Bank daje sobie trzy miesiące, by przekonać się, czy sieć partnerska to dla niego dobre rozwiązanie.

Na przełomie kwietnia i mają FM Bank chce otworzyć 2-3 pilotażowe placówki franczyzowe. Jak twierdzi Magdalena Dulczewska, pierwszy wiceprezes zarządu banku, próbny okres ma zweryfikować nie tyle jakość współpracy z franczyzobiorcami, co techniczną sprawność współpracy z partnerskim bankiem. Sieć będzie bowiem tworzona we współpracy z innym rynkowym graczem.

Zdjęcie placówki FM Bank.

W tym roku FM Bank planuje udzielić 480 mln zł kredytów. Zdaniem przedstawicieli zarządu popyt na pożyczki zgłaszany przez przedsiębiorców jest nawet trzykrotnie wyższy.

- Jesteśmy bankiem niszowym, nastawionym na obsługę przede wszystkim mikro- i małych firm. Chcemy jednak, by nasi franczyzobiorcy mieli w swojej placówce nie tylko ofertę dla biznesu, ale również produkty dla klientów indywidualnych. Dlatego sieć partnerską chcemy stworzyć we współpracy z bankiem, który ma także ofertę detaliczną – mówi Magdalena Dulczewska.

Instytucja rozmawia obecnie z trzema podmiotami, zainteresowanymi współtworzeniem sieci franczyzowej. Niebawem rada nadzorcza podejmie decyzję, kto wspomoże FM Bank przy otwieraniu nowych punktów. Zdaniem Magdaleny Dulczewskiej już trzy pierwsze miesiące funkcjonowania placówek pilotażowych pozwolą stwierdzić, czy franczyza zdaje egzamin. Jeśli tak – program będzie kontynuowany, a warunki współpracy zostaną zaprezentowane niezależnym przedsiębiorcom. Jeśli nie – bank wróci do otwierania placówek własnych, których obecnie ma 65 w 50 polskich miastach.

FM Bank działa na rynku od roku i jest pierwszą instytucją finansową nastawioną na obsługę drobnej przedsiębiorczości – firm zatrudniających do 10 osób i wykazujące do 1 mln zł obrotu rocznie.

- Dla przedsiębiorców najważniejszy nie jest wcale poziom oprocentowania kredytów – mówi Stefan Świątkowski, wiceprezes zarządu ds. ryzyka. - Znacznie większą wagę przywiązują oni do procedur i biurokracji. Dlatego w FM Banku są one możliwie ograniczone. Decyzję o przyznaniu pożyczki podejmujemy w oparciu o autorski system oceny zdolności kredytowej, przy wykorzystaniu tylko naprawdę niezbędnych dokumentów.

W tym roku FM Bank planuje udzielić 480 mln zł kredytów. Zdaniem przedstawicieli zarządu popyt na pożyczki zgłaszany przez przedsiębiorców jest nawet trzykrotnie wyższy.

- Sektor MŚP w Polsce to dziś blisko 2 mln podmiotów. Mimo licznych barier i ograniczeń, rośnie liczba nowych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych najmniejszych, które w oczach banków są nadal grupą podwyższonego ryzyka kredytowego. Naszym celem jest udostępnianie tym firmom prostych i szybkich rozwiązań kredytowych, które umożliwią im dalszy rozwój – mówi Henryk Pietraszkiewicz, prezes FM Banku.

(gum)