02.04.2011

Biesiadowo szuka masterfranczyzobiorcy

Firma Wojtex, operator sieci Biesiadowo oraz Crazy Piramid Pizza, poszukuje partnerów, którzy będą rozwijać jej koncepty w Czechach i na Ukrainie.

Pierwszy lokal sygnowany logo Biesiadowo powstał w 2007 roku, a już rok później ruszyła pierwsza pizzeria franczyzowa. Obecnie na terenie całej Polski działa 55 lokali, niebawem do sieci dołączą kolejne placówki. Brand Crazy Piramid Pizza, pod którym sprzedawane są pizze w rożku, zagościł na polskim rynku na początku 2010. Teraz polskiej pizzy będą mogli skosztować również Czesi i Ukraińcy.

Zdjęcie pizzy w rożku serwowanej w Crazy Piramid Pizza.

Masterbiorca sieci Biesiadowo lub Crazy Piramid Pizza ma za zadanie otworzyć pierwszy lokal na terenie kraju, w którym będzie rozwijał sieć oraz stworzyć dla niej zaplecze logistyczne.

- Pod koniec ubiegłego roku zaczęliśmy otrzymywać wiele pytań dotyczących warunków współpracy od naszych rodaków mieszkających w Czechach, na Ukrainie oraz w Irlandii. To zainteresowanie sprowokowało nas do wyjścia na nowe rynki i sprzedaży naszych konceptów do kolejnych krajów. Prowadzimy już nawet rozmowy z pierwszymi potencjalnymi masterbiorcami – mówi Wojciech Goduński, właściciel firmy Wojtex.

Masterbiorca sieci Biesiadowo lub Crazy Piramid Pizza ma za zadanie otworzyć pierwszy lokal na terenie kraju, w którym będzie rozwijał sieć oraz stworzyć dla niej zaplecze logistyczne. Będzie też odpowiedzialny za rekrutację przyszłych franczyzobiorców. Całkowity koszt inwestycji powinien zamknąć się w 50 tys. euro. Partner nie musi wnosić żadnej opłaty licencyjnej, to samo tyczy się również przyszłych franczyzobiorców.

Dużym zainteresowaniem naszych sąsiadów cieszy się koncept Crazy Piramid Pizza. Potencjalnych partnerów przyciąga niski koszt inwestycji oraz unikalny produkt, czyli pizza w kształcie rożka. Sieć będzie rozwijana na trzy sposoby: franczyzobiorca będzie mógł otworzyć pełnowymiarową pizzerię, okienko podawcze lub wprowadzić produkty z logo Crazy Piramid Pizza do istniejącego już lokalu gastronomicznego.

Pełnowymiarowa pizzeria, to koszt 13 tys. euro oraz miesięczna opłata licencyjna w wysokości 300 euro. Okienko podawcze z pizzą rożkiem można otworzyć mając już 400 euro, opłata franczyzowa to 80 euro miesięcznie. Tyle samo kosztuje wprowadzenie produktu do każdego innego lokalu gastronomicznego.

(mak)