Grupa Muszkieterów będzie otwierać niezależne stacje paliw. Mają one być zlokalizowane w tych samych miastach, co sklepy i w niedalekiej odległości od nich, ale jednak poza terenem należącym do marketów.
Wtorek
12.04.2011
Stacje benzynowe przy supermarketach to rozwijająca się, choć wciąż niewielka część rynku paliwowego.
 

Grupa Muszkieterów, do której należy marka supermarketów spożywczych Intermarché i ogrodniczo-budowlanych Bricomarché ogłosiła, że oprócz stacji benzynowych, które dotychczas budowała przy swoich placówkach, będzie otwierać również niezależne stacje paliw. Mają one być zlokalizowane w tych samych miastach, co sklepy i w niedalekiej odległości od nich, ale jednak poza terenem należącym do marketów.

To niejedyne pomysły na rozwój należących do sieci handlowych przysklepowych stacji paliw – firmy stawiają w nich automaty z napojami, sprzedają towary impulsowe, tworzą oddzielne programy lojalnościowe.

– Najlepsze z przymarketowych stacji Tesco mogą pochwalić się ponad 30-procentowym wzrostem liczby klientów. Ci zaś chętnie korzystają z rabatu, tankując więcej przy każdej wizycie na stacji. Przykładowo, w Szczecinie klienci wlewają do baku o 32 proc. więcej paliwa niż rok temu, a w Krakowie liczba ta sięga rekordowych 40 proc. Spowolnienie gospodarcze nie przeszkadza zatem stacjom sieci sklepowych pozostawać najszybciej rozwijającym się kanałem sprzedaży na polskim rynku paliw – ocenia Jakub Jaremko, specjalista ds. komunikacji Tesco.

W Polsce działa 6,7 tys. stacji należących do sieci i ok. 3,2 tys. stacji niezależnych. Wśród nich wszystkich stacje zlokalizowane przy supermarketach stanowią jedynie 2 proc., ale za to dystrybuują 4-5 proc. benzyny sprzedawanej w Polsce. Podczas gdy przeciętna stacja paliw sprzedaje 2 mln litrów paliwa rocznie, stacja przy supermarkecie – 5-8 mln litrów. Poza tym liczba stacji przy sklepach wciąż rośnie. W 2005 roku było ich 64, natomiast na koniec 2010 roku ponad dwa razy więcej, czyli 146. Liczby mówią same za siebie, dlatego cały czas są chętni, którzy chcą na tym rynku się pojawić. Do działających już w tej branży sieci Carrefour (44 stacje), Intermarché (29), Tesco (27) Makro (5), Auchan (21) i E.Leclerc mają zamiar dołączyć Lidl i Aldi. Intermarché w minionym roku otworzyło siedem nowych stacji benzynowych, a na bieżący rok planuje kolejne dziesięć, Tesco wzbogaciło swoją flotę o dwie, a Auchan o jedną placówkę.

– Obecny rozwój infrastruktury w Polsce daje dużo większe możliwości powstawania nowych stacji, co oznacza, że również segment stacji przymarketowych ma możliwości rozwoju – dodaje Maria Cieślikowska, dyrektor ds. PR i komunikacji zewnętrznej Carrefour Polska.

Biorąc pod uwagę, że we Francji stacje przysklepowe stanowią ilościowo 50 proc. rynku, a sprzedają 80 proc. paliwa, Polska cały czas ma co nadrabiać.

(js)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Sezon na pączki /14.06.2018

Franczyzodawca Starej Pączkarni widzi w Polsce miejsce na 100 placówek pod swoim szyldem. Gdzie i za ile można ją otworzyć?

POPULARNE NA FORUM

Chcę założyć stację paliw

Dodam tylko dla , iż do kosztów całego przedsięwzięcia należy dorzucić cenę dokumentacji środowiskowej, takiej karta informacyjna przedsięwzięcia lub w skrajnych...

36 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Warsztat samochodowy: Pieniądze na warsztacie

Polecam serdecznie zakupić nowoczesny komputer do diagnostyki: http://www.jaltestpolska.com/pl/diagnostyka/maszyn-budowlanych

51 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Cześć, mam konkretne pytanie odnośnie zarabianie na handlu kryptowalutami. Chodzi mi konkretnie o [url=https://xbinop.com/pl/ethereum-nowy-bitcoin/]ethereum[/url] - czy...

5 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Małe firmy transportowe

Ja proponuje zainwestować w dobre narzędzia i urządzenia które wspomogą pracę sam korzystam z urządzeń krajowych ze sklepu http://tor-industries.pl/ i moi pracownicy...

63 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Ja polecam monitoring GPS pojazdów, szybko pozwala zlokalizować auto w razie kradzieży. Ja w swoim samochodzie mam z Konsalnetu założone, na razie jeszcze nie było...

5 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Warsztat lakierniczy w stolicy

Polecam zajrzeć też do fastserv, to świetny mechanik Poznań. Od lat korzystam z ich usług. Zresztą można poczytać opinie o nich w internecie żeby się przekonać że...

14 wypowiedzi
ostatnia 31.05.2018
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Najlepiej, jakbyś udał się do firmy specjalizującej się tego typu metodami. Blokada kierownicy, czy skrzyni biegów niestety nie jest skuteczna - najlepsze będą...

5 wypowiedzi
ostatnia 29.05.2018
Spedycja/Transport/Logistyka

Świetnie nam się również współpracuję z firmą http://www.dzwigmasko.pl . Firma dynamicznie się rozwija na rynku a usługi świadczone są na najwyższym poziomie....

46 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018