03.12.2001

Dzikie rogi kontra BIG MAC

W przyszłym roku powstanie Polska sieć restauracji typu fast-food

Jak podaje „Rzeczpospolita”, być może w przyszłym roku powstanie w Polsce kilkadziesiąt restauracji typu fast-food, które będą serwowały dania polskiej kuchni. Pierwsza restauracja sieci „Leśne Runo” już działa. W jej menu znajdują się m.in. potrawy o nazwach Dzikie Rogi i Chata Leśnika.

- Chcemy być alternatywą dla McDonaldsa. Przeprowadzone przez nas badania potwierdzają, żę w Polsce istnieje takie zapotrzebowanie - mówi Sylwester Pruchniewski, członek zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki.

Agencja jest właścicielem pomysłu i marki Leśne Runo. Wspomniana przez niego alternatywa dla menu amerykańskiej sieci gastronomicznej to np. Dzikie Rogi czy Chata Leśnika. Pierwsza z tych potraw to pierogi, druga – naleśniki. W ofercie restauracji znajdują się także krokiety z mięsem, flaki, barszcz, żurek oraz lody i słodycze.
- Nie będziemy podawać Coca-Coli ani Pepsi-Coli, będziemy kierować się regułą „przyprawiamy naturą”. Oznacza to, żę do każdego dania czy zestawu będą dodawane owoce leśne albo warzywa - mówi przedstawiciel PART.

Prawo do technologii i znaku firmowego można będzie kupić za ok. 50 – 100 tys. zł na zasadzie franchisingu. Do tego trzeba doliczyć od 4 do 9 proc. miesięcznego obrotu obiektu, który trafi do agencji jako opłata franczyzowa.
- Zależy nam na działających już barach i karczmach, które niewielkim kosztem mogłyby dostosować się do naszych wymogów - przekształcenie już istniejącego obiektu w restaurację sieci Leśne Runo to wydatek do 200 tys. zł. Jeżeli będzie zainteresowanie naszym projektem, już w przyszłym roku w Polsce może działać ok. 50 restauracji naszej sieci - mówi przedstawiciel PART.

Na razie w Polsce działa jedna taka restauracja. Znajduje się przy trasie Warszawa – Gdańsk w miejscowości Grabin koło Olsztynka.

Więcej: Rzeczpospolita, 3 grudnia 2001, „Ekonomia i Rynek”

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0