29.04.2011

Francuskie bułeczki we franczyzie

Grupa Le Duff, prowadząca na całym świecie sieć piekarni, cukierni i restauracji, zamierza wejść ze swoimi konceptami do Polski.

Brioche Dorée, Del Arte, Fournil de Pierre, La Madeleine oraz Bruegger's to koncepty, które wchodzą w skład Grupy Le Duff. Firma powstała w 1976 roku we Francji, a na jej czele stoi Louis Le Duff, który jest jednocześnie założycielem sieci. Firma działa na czterech kontynentach i jest obecna w ponad 50 krajach, gdzie istnieje ponad 1,2 tys. placówek.

Restauracja Brioche Doree rozwijana przez francuską grupę Le Duff.

Restauracje i piekarnie z Grupy Le Duff już niebawem pojawią się w Polsce.

Grupa zapowiada, że w tym roku jej sieć powiększy się na całym świecie o blisko 90 placówek. Kilka z nich ma powstać w Polsce, gdzie Le Duff zamierza wejść ze swoją ofertą franczyzową. Osoby zainteresowane rozwojem własnego biznesu będą mogły przystąpić do jednej z czterech sieci, z jakimi Le Duff chce wejść na polski rynek.

Jednym z rozwijanych u nas konceptów będą restauracje Brioche Dorée, które mają w swojej ofercie kanapki, dania gotowe i sałatki. Placówki mieszczą się w centrach miast, dużych obiektach handlowych, na dworcach, lotniskach oraz uniwersytetach.

(mak)