Północ Nieruchomości podsumowuje pierwszy kwartał

W pierwszym kwartale 2011 roku grupa Północ Nieruchomości zarobiła na czysto 5,9 tys. zł.
Środa
11.05.2011
Na opłatach licencyjnych sieć zarobiła o 12 proc. więcej niż przed rokiem.
 

To był pierwszy kwartał, w którym sieć biur Nieruchomości Północ przedstawiła wyniki w formie skonsolidowanej wraz ze swoją spółka zależną Prospector, zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami na zlecenie. Grupa zarobiła w nim na czysto 5,9 tys. zł.

Głównym źródłem przychodów, które w porównaniu do pierwszego kwartału 2010 nieznacznie wzrosły, bo o 2,5 proc., była sprzedaż nieruchomości nabywanych wcześniej na własny rachunek jako towarów handlowych. Na tego rodzaju działalności sieć Północ zarobiła 691 tys. zł, czyli ponad połowę całkowitej kwoty przychodów, które kształtowały się na poziomie 1,2 mln zł. Za jedną czwartą przychodów odpowiadają natomiast wpływy z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Pierwszy kwartał przyniósł też blisko 12-proc. wzrost wpływów z opłat licencyjnych. Przychody należącego do grupy Prospectora wzrosły natomiast o 13 proc.

- Obecnie sieć Północ Nieruchomości liczy 35 oddziałów na terenie całego kraju, a do końca roku 2011 roku planujemy uruchomienie 10 kolejnych placówek - mówi Paweł Sumara, prezes notowanej na alternatywnym rynku giełdowym New Connect spółki Północ Nieruchomości, która w pierwszym kwartale 2011 powiększyła się o oddziały w Olsztynie, Gdańsku, Kielcach, Gliwicach oraz Łodzi.

Sumara oczekuje, że kolejne kwartały 2011 roku będą dla grupy Północ Nieruchomości jeszcze lepsze. Przyznaje jednak, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewa się średniego spadku cen nieruchomości o ok. 2-3 proc., i to we wszystkich segmentach rynku. W długim terminie trend będzie jednak wzrostowy.

- Utrzymujący się ogromny deficyt nieruchomości mieszkaniowych będzie jeszcze przez wiele lat głównym czynnikiem wzrostu polskiego rynku nieruchomości. Nie pozwoli on na odwrócenie panującego trendu. Ceny będą rosły, jednak tempo tych wzrostów będzie zależne m.in. od stanu polskiej gospodarki, która według szacunków ekonomistów w ciągu najbliższych lat będzie rozwijać się w tempie około 5 proc. rocznie - tłumaczy Sumara.

Jego zdaniem nic nie wskazuje też na to, aby zmieniły się parametry mieszkań najchętniej kupowanych przez Polaków. Nadal najbardziej poszukiwane będą lokale o powierzchniach, które nie przekraczają 50 mkw. Powodem są między innymi wysokie ceny mieszkań w stosunku do wysokości zarobków Polaków.

- Nie bez znaczenia będzie również wiek, technologia budowy i stan zasobów mieszkaniowych. Dużą popularnością będą się cieszyć nowe mieszkania, z kolei coraz mniej będzie chętnych na zakup mieszkań kilkudziesięcioletnich, wybudowanych w technologii wielkiej płyty - mówi Sumara. - Tego typu tendencja może spowodować powstanie dysproporcji cenowych pomiędzy mieszkaniami z rynku pierwotnego i wtórnego (oprócz mieszkań w nowym budownictwie). Tempo wzrostu takich mało atrakcyjnych lokali będzie znacznie wolniejsze w porównaniu ze wzrostem cen nowych mieszkań.

(gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Wiosna należy do pośredników

Nice blog post published here. The writer has definitely improved over the past few months and this post is a proof of that. I would love to see some more blog posts as good as...

22 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Amazing post! We love the content and have shared this with our social media network! Appreciated from the hotel digital marketing agency.

22 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Wiosna należy do pośredników

A lot of people have been disappointed with your work here lately, and it's clear to see why. You don't seem to put as much effort into your articles as you used to and that's...

22 wypowiedzi
ostatnia 10.06.2018
Przeprowadzki międzynarodowe - czy możecie kogoś polecić

Trzeba poszukać kogoś w internecie. To jest raczej niszowa branża. ___________________ Pisanie prac magisterskich - ogłoszenia

4 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną PRB ADAM budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo dobrze firma...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną http://www.prb-adam.pl budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Explore our coiffeur in Bodensee and also our burnout klinik in rheinfall.

22 wypowiedzi
ostatnia 30.05.2018
Przeprowadzki międzynarodowe - czy możecie kogoś polecić

Mogą się przydać mocne taśmy, znajdziecie je w http://www.tasma.krakow.pl/ To producent, mają różnego rodzaju taśmy, u nas się sprawdziły, sa mocne, zdały egzamin...

4 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018