28.05.2011

Spotkanie wiarygodnych franczyzodawców

Zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców wręczył certyfikaty potwierdzające wiarygodność członków organizacji.

26 maja odbyło się robocze spotkanie członków Polskiej Organizacji Franczyzodawców, podczas którego Monika Dąbrowska, prezes POF, przedstawiła osiągnięcia organizacji.

Zarząd POF przyznaje certyfikaty członkom organizacji.

Zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców przyznał certyfikaty wiarygodności POF.

Miniony rok obfitował w POF-ie w wiele ważnych wydarzeń: organizacja została przyjęta do Europejskiej Federacji Franczyzy (European Franchise Federation) oraz Światowej Rady Franczyzy (World Franchise Council). Przedstawiciele POF wzięli udział w seminarium organizowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącym ograniczeń wertykalnych w umowach franczyzy. Eksperci organizacji coraz częściej pojawiają się w ogólnopolskich mediach komentując aktualne wydarzenia z rynku franczyzy. Ubiegły rok był również bardzo dobry pod względem rozwoju organizacji, która powiększyła się o dziesięciu nowych członków i zrzesza już 34 franczyzodawców.

- Wiele osób chce założyć własny biznes, ale marzy im się jakiś rodzaj gwarancji, który zapewni im bezpieczny rozwój i działanie na rynku. Dlatego systemy franczyzowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem przyszłych przedsiębiorców - mówi Monika Dąbrowska.

Specjalnym gościem spotkania był Paweł Marecki, Naczelnik Wydziału Obsługi Prawnej w Departamencie Prawnym UOKiK, który omówił niedozwolone postanowienia w umowie franczyzy. Prelekcja dotycząca ochrony konkurencji w ramach porozumień wertykalnych (typowych dla franczyzy) zakończyła się dyskusją prowadzoną przez Michała Wiśniewskiego, eksperta POF i dyrektora działu doradztwa we franczyzie PROFIT system. UOKiK uspokoił franczyzodawców, że unijne i krajowe rozporządzenia wyłączają franchising z zakazanych porozumień wertykalnych. Jak dotąd Urząd wydawał postanowienia w sprawie franczyzy tylko kilkakrotnie i postanowienia te dotyczyły koncentracji rynku w rękach dużych przedsiębiorstw (CPN, RUCH) w latach 90.

Franczyzodawcy obecni na spotkaniu mieli okazję wymienić się wiedzą na temat rekrutacji partnerów. Podczas spotkania POF odbyło się szkolenie dotyczące sposobów pozyskiwania i rekrutacji franczyzobiorców, prowadzone przez Arkadiusza Słodkowskiego, członka zarządu POF, prezesa firmy doradczej PROFIT system. Franczyzodawcy rozmawiali o sposobach weryfikacji partnerów biznesowych, pożądanego profilu franczyzobiorcy, przygotowania oferty systemu franczyzowego. Anna Dzierżawska, psycholog i trener umiejętności biznesowych oraz Piotr Zworski, wydawca programu „Prosto z Polski” emitowanego w TVN 24 przeprowadzili trening z kontaktów z mediami. Członkowie POF dowiedzieli się m.in. jak przygotować się do wystąpienia przed kamerą i jakich błędów nie popełniać w rozmowie z dziennikarzami.

Nowi członkowie POF otrzymali od zarządu certyfikaty wiarygodności, które potwierdzają, że ich systemy franczyzowe funkcjonują zgodnie z Europejskim Kodeksem Etyki Udzielania Franczyzy, co znacznie zwiększa atrakcyjność ich systemów w oczach obecnych i potencjalnych franczyzobiorców. Podczas spotkania odbyły się również prezentacje franczyzodawców, którzy dołączyli do organizacji w minionym roku. Był również czas na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych i wymianę doświadczeń w zarządzaniu systemami franczyzowymi.

W minionym roku współpracę z Polską Organizacją Franczyzodawców rozpoczęli:

 • 4F - sklepy z odzieżą sportową marki 4F,
 • AT Krotoszyn - sklepy z artykułami elektryczno-oświetleniowymi,
 • Best4youKids Krainy Zabaw Dziecięcych - sale zabaw dla dzieci,
 • BZ WBK - partner POF zarządzający siecią placówek bankowych,
 • Cafe Club - kawiarnie,
 • Carrefour - sieć sklepów osiedlowych Carrefour Express,
 • Dallmayr - operator automatów vendingowych z kawą i przekąskami,
 • Leader School - szkoła języków obcych,
 • Multita - biuro podróży,
 • No+Vello - salony kosmetyczne oferujące fotodepilacje i fotoodmładzanie,
 • Okay Multibrand Shops - multibrandowe sklepy z odzieżą dla młodzieży,
 • Salad Story - restauracje szybkiej obsługi serwujące sałatki,
 • Solar - sklepy z konfekcją damską.

(mps)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0